لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۷

وزارت دفاع: طالبان در فراه در محاصرۀ نیروهای افغان قرار گرفته‌اند


آرشیف

در حالی‌که شورای ولایتی فراه از سقوط اکثر نواحی شهر به دست طالبان خبر می‌دهد، اما وزارت دفاع می‌گوید که نیروهای کمکی و هوایی به فراه رسیده و وضعیت هم تحت کنترول قرار دارد.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه «۲۵ ثور ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که فعلاً طالبان در محاصرۀ نیروهای امنیتی قرار دارند.

وی افزود:

"جنگ در استقامت فرقه ۷۰ که سه کیلو متر از شهر دور است، ادامه دارد. ما دشمنان را در همین محوطه محاصره کرده‌ایم، هشت تن‌شان کشته شده، سه زخمی است. فعلاً قطعات تنظیم کرده‌ایم، ان‌شاءالله تا دقایق بعد وضعیت به طرف مثبت تغییر خواهد کرد."

محمد رادمنش
محمد رادمنش

بر اساس معلومات فعالان مدنی ولایت فراه، جنگ در اطراف مرکز این ولایت از شب گذشته جریان داشته، اما تا صبح امروز هیچ نیروی کمکی به این ولایت نرسیده بود.

نصرالله علم یکی از آنان به رادیو آزادی گفت که مناطق ریگی، یزدی، چهارباغ و اطراف باغ پل مرکز فراه در تصرف طالبان مسلح قرار داشته و به‌گفته وی فعلاً هم جنگ در نزدیکی ریاست امنیت ملی فراه ادامه دارد.

آقای علم می‌گوید، اگر ریاست امنیت ملی در تصرف طالبان قرار گیرد، سقوط مرکز فراه نیز به دور از احتمال نخواهد بود.

از سوی هم دادالله قانع عضو شورای ولایتی فراه در صحبت با رادیو آزادی با تأیید سقوط برخی نواحی شهر این ولایت خواستار کمک‌های عاجل نظامی از کابل شد.

وی افزود:

"جنگ در فراه به شدت جریان دارد، مناطق شمالی ولایت فراه و حوزه سه این ولایت تحت پوشش طالبان است، به مخالفین مسلح از ولایات همجوار کمک رسیده‌است، ما خواستار کمک‌های اضافه هستیم که هر چه عاجل قوت‌های هوایی منسجم شده به فراه بیایند."

خبرنگار رادیو آزادی در فراه نیز گفته‌است که وضعیت شهر فراه متشنج است و شماری از باشنده‌گان شهر از بیم جنگ منازل خود را ترک کرده‌اند.

این در حالیست که چند هفته پیش طالبان عملیات بهاری‌شان موسوم به "الخندق" را اعلام کردند و پس از آن به حملات‌‌شان شدت بخشیده و حتی چندین ولسوالی در اکثر ولایات افغانستان میان این گروه و نیروهای امنیتی افغان دست به دست شده‌است.

گزارش: آرزو غیاثی

 • معلومات قبلی

  وزارت دفاع افغانستان در یک اعلامیه گفته‌ که در اثر عملیات تصفیوی نیرو‌های قول اردوی ۲۰۷ ظفر در ولایت فراه حمله مخالفین مسلح عقب زده شده‌است.

  در اعلامیه آمده که والی فراه و رئیس ارکان قول اردوی ۲۰۷ ظفر مصروف بازدید از تأسیسات کمربند امنیتی در این شهر می‌باشند.

  در این حال از جنگ شدید در اطراف ریاست امنیت ملی و قوماندانی امنیه این ولایت گزارش می‌شود.

  خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید حداقل دو حمله انتحاری نیروهای دولتی را هدف قرار داده‌اند.

  هلیکوپترها بر فراز شهر در پرواز اند.

  گزارش‌ها از اعزام نیروهای کماندو از شیندند به شهر فراه نیز منتشر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG