لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۱

پنتاگون احتمال حمایت ایران از حمله اخیر طالبان بر فراه را رد نکرد


وزارت دفاع امریکا پنتاگون می‌گوید این امکان را نادیده گرفته نمی‌توانند که در حمله طالبان بر شهر فراه در غرب افغانستان ایران از طالبان پشتیبانی کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا دانا وایت روز پنج‌شنبه در صحبت با خبرنگاران در پاسخ به یک سؤال در مورد حمایت ایران از طالبان اظهار داشت:

دانا وایت سخنگوی پنتاگون
دانا وایت سخنگوی پنتاگون

"به نظر من ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم این موضوع را رد کنیم که تا چه حد ایران در این منطقه دخالت می‌کند. ایران در شرق میانه بزرگ‌ترین عنصر بی‌ثباتی به شمار می‌رود از این رو من فکر نمی‌کنم که هیچ‌گاه بتوانیم امکان ضرر رساندن ایران را رد کنیم."

وزارت دفاع امریکا در حالی در این مورد سخن می‌گوید که روز پنج‌شنبه مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان تیلیفونی صحبت کرد.

پومپئو بار دیگر بر حمایت امریکا از افغانستان تأکید نمود. سخنگوی وزارت خارجه امریکا هدر ناوئرت اظهار داشت پومپئو به رئیس جمهور اشرف غنی گفته است که کشورش به قوای افغان در دفاع از شهر فراه کمک می‌کند.

روز سه‌شنبه صدها جنگجوی طالبان بر مرکز ولایت فراه یعنی شهر فراه حمله ‌کردند.

قوای امنیتی و دفاعی افغانستان در اقدامات جوابی عملیات زمینی و هوایی را آغاز کرد که این عملیات تا صبح چهارشنبه دوام کرد.

بعد از آن مقامات در مورد عملیات تصفیوی در فراه صحبت کرده و به گفته آن‌ها شهر فراه از حضور طالبان پاک شده‌است.

در همین حال عبدالبصیر سالنگی والی فراه گفته‌است که در جریان عملیات در این ولایت سه صد جنگجوی طالبان و ۲۵ سرباز اردوی ملی کشته شدند.

عبدالبصیر سالنگی والی فراه
عبدالبصیر سالنگی والی فراه

فضل احمد شیرزاد قوماندان امنیه فراه یک روز بعد از حمله طالبان به خبرنگاران گفت که ایران در این ولایت طالبان را تمویل و تجهیز می‌کند اما وزارت دفاع افغانستان کمک ایران به طالبان در ولایت فراه را تأیید نه کرده‌است.

جنرال محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع اظهار داشت:

"تا حال زود است که بگویم شواهد عینی در دست داریم، فعلاً شواهدی نیست."

مقامات ایران در این مورد تا حال چیزی نگفته‌اند، ولی در گذشته ایران چنین ادعا‌ها را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG