لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۷

جرمنی: امریکا و اتحادیه اروپا از توافق‌نامه اتمی با ایران خیلی فاصله دارند


وزیر خارجه جرمنی می‌گوید، ایالات متحدۀ امریکا و اتحادیه اروپا هنوز هم از مصالحه در مورد توافق‌نامه اتمی با ایران خیلی فاصله دارند.

هایکو ماس (Heiko Maas) بعد از یک ملاقات ۷۵ دقیقه‌یی با مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا ۲۳ می در واشنگتن به خبرنگاران گفت:

"من فکر می‌کنم ما هنوز هم از رسیدن به یک مصالحه خیلی فاصله داریم. ما و ایالات متحدۀ امریکا راه‌های کاملاً متفاوت را اختیار کرده‌ایم. آنچه را که ما با فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها در مورد آن توافق کرده‌ایم، راهیست که در اروپا آن را تعقیب خواهیم کرد."

ویر خارجه جرمنی
ویر خارجه جرمنی

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا ۲۱ ماه می هشدار داد که ایالات متحده، ایران را با "شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ" هدف قرار خواهد داد.

مگر این‌که ایران در مورد محدویت شدیدتر فعالیت‌های اتمی‌اش توافق کرده، برنامۀ راکت‌های بالیستیک و مداخله در سوریه و یمن را پایان بخشد.

اما رهبر مذهبی ایران تقاضاهای ایالات متحدۀ امریکا را رد کرده گفته‌است، کشورهای اروپایی که توافق‌نامه اتمی را با ایران امضا کرده‌اند، باید مذاکرات با واشنگتن را در مورد یک توافق‌نامه جدید رد کنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در یک اعلامیه‌ای که در وب‌سایت وی نشر شده می‌گوید، کشورهای اروپایی باید در برابر تحریم‌های تازۀ ایالات متحده بی‌ایستند که بعد از اعلان رئیس جمهور دونالد ترمپ در مورد خارج شدن از توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران، توسط ایالات متحده بر تهران وضع شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای هشدار داده است، اگر کشورهای اروپایی این تقاضای وی را برآورده نکنند، ایران برنامه غنی‌سازی یورانیم را از سر خواهد گرفت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای
آیت‌الله علی خامنه‌ای

بر اساس توافقنامه حاضر برنامه غنی سازی یورانیوم ایران متوقف ساخته شده، تا خطر انکشاف اسلحه اتمی توسط این کشور را کاهش دهد.

در این اعلامیۀ آقای خامنه‌ای، برای این‌که ایران به توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی متعهد باقی بماند، هفت تقاضا مطرح شده که تأمین مصونیت تجارت بانک‌های اروپایی با ایران یکی از آنست.

آیت‌الله علی خامنه‌ای همچنان گفته است، بعد از آن‌که امریکا به ساده‌گی توافق‌نامه قبلی را ترک کرد، ایران دوباره با ایالات متحدۀ مذاکره نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG