لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۷

کمیسیون انتخابات انتظار دارد تا هفت میلیون تن در روند ثبت نام شرکت کنند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان انتظار دارد تا هفت میلیون تن در روند ثبت نام رای دهنده‌گان شرکت کنند.

در حالی‌که به گفته کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیمی از نفوس کشور واجد شرایط رای دهی اند اما مسئولان این کمیسیون توقع دارند که هفت میلیون تن در روند ثبت نام رای دهی شرکت کنند.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که برای اشتراک ۹ میلیون تن در انتخابات آینده آماده‌گی دارد.

سید حفیظ الله هاشمی یک کمیشنر این کمیسیون روز جمعه «۱۸ جوزا ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت تاکنون ۵.۵ میلیون تن ثبت نام کرده و روند ثبت نام در شهر‌ها و ولسوالی‌ها در حالی‌که در ۲۲ماه جوزا خاتمه می یافت اما به گفته وی برای سه روز دیگر یعنی تا ۲۵ ماه جوزا تمدید شده‌است.

سید حفیط الله هاشمی
سید حفیط الله هاشمی

او افزود:

"نصف نفوس افغانستان واجد شرایط رای دهی اند اما با توجه به مشکلات موجود همه دسترسی پیدا کرده نمی‌توانند و ما توقع داشتیم با توجه به انتخابات‌های گذشته پنج تا هفت میلیون تن ثبت نام بکنند."

براساس معلومات این کمیسیون، روند ثبت نام رای دهنده‌گان در قریه‌ها از ۱۹ جوزا تا ۵ سرطان ادامه خواهد یافت.

مسئولان این کمیسیون همچنان می‌گویند که روز چهارشنبه لیست سیزده تن از نامزدان برای کرسی دارلانشای کمیسیون مستقل انتخابات را با حفظ حقوق نامزدان قبلی به ریاست جمهوری فرستاده‌اند.

آقای هاشمی ابراز امیدواری می‌کند که هرچه زودتر یک تن برای احراز این کرسی از سوی ارگ معرفی شود.

کمیسیون مستقل انتخابات ۲۸ میزان را به عنوان روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا‌های ولسوالی‌ها تعیین کرده است.

در همین حال شماری از نهاد‌های ناظر انتخاباتی در پیوند به امار ثبت نام رای دهنده‌گان ابراز نگرانی دارند.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان روز جمعه به رادیو ازادی گفت، اگر هفت میلیون ثبت نام کنند ممکن چهار میلیون در روز انتخابات شرکت کنند که به گفته وی پروسه را صدمه خواهد زد.

یوسف رشید
یوسف رشید

او افزود:

"هفت میلیون را که کمیسیون انتظار دارم رقم خوب نیست به انتخابات، مطمئین نیستم اگر هفت میلیون امروز ثبت نام کنند ازین میان حتا ۴ میلیون رأی بدهند زیرا نا امنی، شناخت مردم از نامزدان، عدم تمایل و بی‌باوری‌ها می‌تواند بالای پروسه تاثیر منفی داشته باشد."

آقای رشید می‌گوید امار‌های ارائه شده از سوی کمیسیون در پیوند به ثبت نام رای دهنده‌گان دقیق نیست و آنان خواستار تمدید شدن این روند برای یک مدت دیگر نیز اند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG