لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۵

کارشناسان: افغانستان همیشه از نشست شانگهای دست خالی برگشته‌است


مبارزه جدی در برابر تروریزم و جستجوی راه حل ها برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی در افغانستان و منطقه از اجندای اصلی نشست سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های است.

قرار است رئیس‌ جمهور غنی در هژدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای که روزهای شنبه و یک شنبه در شهر ساحلی "چینگدائو" در چین برگزار خواهد شد شرکت کند.

صبغت احمد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز جمعه به رادیو آزادی گفت این نشست برای ثبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان با اهمیت است و هیئت افغان تلاش می کند عضویت دایمی این سازمان را نیز کسب کند.

او افزود:

"یکی از موارد مهم که قرار است روی ان بحث شود تهدیدات امنیتی مشترک در منطقه است و ما تلاش داریم از راه اتصال منطقه‌ای جایگاه افغانستان را تقویه و بلند ببریم، این نشست برای ثبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان مهم است."

آقای احمد می‌گوید در این نشست رئیس جمهور غنی، وزیر امور خارجه و شماری دیگری از مقام‌های حکومت شرکت خواهند کرد.

آژانس خبری دولتی شینهوا چین به تازه‌گی گفته است که یک وظیفه بسیار عمده سازمان همکاری‌های شانگهای ادامه مبارزه جدی بر ضد گروه موسوم به دولت اسلامی و تقویت پیکار بر ضد تروریزم است.

آژانس خبری رویترز به نقل از گزارش شینهوا نوشته است کشور‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در میان سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ حدود ۵۰۰ مرکز آموزشی مخالفان مسلح را تخریب و حدود دو هزار عضو سازمان‌های تروریستی جهانی را بازداشت کرده‌است.

سازمان همکاری‎های منطقوی شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی رهبران کشورهای چین، ازبکستان، قزاقستان، تاجکستان و روسیه ایجاد شد.

هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ عضویت دایمی این سازمان را کسب کردند و ایران هم ابراز امیدواری کرده تا عضویت کامل این سازمان را حاصل نماید.

افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی به‌حیث کشور ناظر با این سازمان یکجا شد.

در همین حال شماری از کارشنان مسایل سیاسی می گویند افغانستان همواره از این سازمان با دست خالی برگشته است و عامل آن نبود یک سیاست قوی در سطح منطقه‌ای بوده‌است.

بشیر بیژن
بشیر بیژن

بشیر بیژن یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی چنین گفت:

"مشکل که ما نتوانستیم از نشست‌های شانگهای دستاورد داشته باشیم نبود یک سیاست و موضع واضح در مناسبات منطقه‌ای است از همینرو ما همیشه دست خالی ازین سازمان برگشتیم و از هیچ نشست دستاورد نداشتیم."

آقای بیژن می‌گوید اگر کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای برای ازبین بُردن تروریزم و مبارزه در برابر تهدیدات امنیتی در افغانستتان و منطقه گام‌های عملی را بردارد در ثبات و امنیت منطقه تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG