لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۶

سرخط: آتش‌بس گام مزدار است اما احتیاط به کار است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل مطالب‌شان را بیشتر در مورد نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو و آتش‌بس یک جانبه از سوی رئیس جمهور غنی با طالبان اختصاص داده‌اند.

سرخط

روزنامه سرخط تبصره‌اش را با این موضوع آغاز کرده‌است که (آتش‌بس گام مزدار است اما احتیاط به کار است.)

روزنامه می‌نویسد که پس از مطرح شدن پیشنهاد صلح بدون قید و شرط در نشست دوم پروسه کابل با طالبان، اعلام آتش‌بس یک جانبه برای تأمین صلح ثبوت دیگر متعهد بودن رئیس جمهور می‌باشد.

روزنامه نوشته‌است که حالا که آتش‌بس اعلام شده‌است لازم است که حکومت از بسیار احتیاط کارگیرد زیرا به باور روزنامه، افغانستان و ادارات کشفی و امنیتی آن مملو از افراد زورگو بوده کاری نکنند که اصول آتش‌بس را بشکنند، هرگاه این کار صورت گیرد پس اعتبار حکومت را آسیب زیاد خواهد زد.

ویسا

روزنامه ویسا در تبصره خود روی این بحث کرده‌است که چه امیدواری به آتش‌بس یک جانبه وجود داشته می‌تواند؟

روزنامه نوشته‌است که موضوع اعلام آتش‌بس از جانب محمد اشرف غنی یک چهره از طرح صلح وی می‌باشد که از روی احساس ممکن این صدای قلب هر افغان با ضمیر باشد، اما رئیس جمهور تا چه حد به این آتش‌بس حاکم است و یا نقش وی در ادامه جنگ و یا پایان بخشیدن به آن درچه حد است.

به باور روزنامه تنها موضوع طالبان هم نیست، بلکه برخی دیگر و بخش‌های خارجی جنگ هم وجود دارد و یا به آن باور شده می‌تواند؟

هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته‌است که آتش‌بس یک جانبه از سوی رئیس جمهور به معنای ضعف حکومت نیست بلکه رئیس جمهور این گام را بخاطر خیر مردم و کشور برداشته‌است.

روزنامه می‌نویسد که این آتش‌بس پس از آن اعلام شده‌است که هفته گذشته هزاران عالم دین در یک نشستی در کابل جنگ جاری در افغانستان و حملات تروریستی را نا روا و حرام خوانده بالای طالبان صدا کردند که این خواست صلح اسلامی را بپذیرند.

روزنامه در پایان تبصره‌اش نوشته است این‌که هزاران عالم دین روایت جنگ را از طالبان گرفت پس برای آنان شایسته نیست که باز هم جنگ کنند.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی به عکس‌العمل سرمنشی ناتو در مورد اعلام آتش‌بس از سوی رئیس جمهور نظر انداخته‌است و نوشته که ناتو سیاست دوگانه را به پیش می‌برد و این بخاطری‌که در یک وقت از جنگ و آتش‌بس از هر دو حمایت می‌کند.

روزنامه نوشته‌است که نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو به روز جمعه در حالی‌که وزیر دفاع افغانستان هم در آن حضور داشت و روی چگونگی حمایت افغانستان از عملیات‌های نظامی در برابر گروه‌های تروریستی سخن گفت، سرمنشی عمومی ناتو گفت که کشورهای عضو ناتو در برابر تروریزم جهانی از افغانستان حمایت می‌کند.

روزنامه می‌نویسد که اما سرمنشی عمومی ناتو در عین زمان از اعلام یک جانبه آتش‌بس حکومت افغانستان در برابر طالبان حمایت کرده و گفت که این یک ثبوت بزرگ جدیت محمد اشرف غنی برای تأمین صلح می‌باشد.

دنیا

روزنامه دنیا نشست روز جمعه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو را برای افغانستان سرنوشت ساز خوانده و نوشته است که در این نشست روی چگونگی کمک‌های آینده ناتو با افغانستان بحث شد.

روزنامه نوشته‌است که نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو زمانی برگزار می‌گردد که افغانستان شاهد چندین پیشرفت مهم از جمله نشست علمای دینی، اعلام آتش‌بس از سوی رئیس جمهور و آماده‌گی امریکا برای گفتگوهای رو در رو با طالبان می‌باشد که به گفته روزنامه حالات افغانستان را به یک طرف دیگر می‌برد.

XS
SM
MD
LG