لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۸

فیروز: دستگاه "جن اکسپرت" توبرکلوز را ظرف ۲ساعت تشخیص می‌کند


وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید، پس از این با استفاده از دستگاه جن اکسپرت (دستگاه تشخیص دهنده میکروب توبرکلوز ) تشخیص کامل توبرکلو در زمان کم در داخل کشور انجام می‌شود.

اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا روز شنبه ۲۷ پایه دستگاه جن اکسپرت را به وزارت صحت عامه افغانستان اهدا کرد.

وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید، با استفاده از دستگاه جن اکسپرت سالانه حدود ۷۰ هزار واقعه مقاوم و عادی توبرکلوز تشخیص می‌گردند که این مسئله بخاطر کنترول این بیماری کشنده مؤثر می‌باشد.

فیروز الدین فیروز روز شنبه در نشست اهدای دستگاه جن اکسپرت از سوی اداره انکشافی ایالات متحدۀ امریکا به این وزارت گفت، بعد از این تشخیص کامل توبرکلوز در افغانستان انجام می‌شود.

فیروز الدین فیروز
فیروز الدین فیروز

وی گفت:

"با معرفی وسایل جدید، ما و شما هیچ واقعه را خارج از کشور روان نمی‌کنیم تمام آن در افغانستان به سرعت در ظرف دو ساعت تشخیص می‌شود این سبب می‌شود تا تداوی مقدم و مؤثر شروع شود و این بزرگ‌ترین کاریست که بخاطر از بین بردن مرض توبرکلوز در افغانستان انجام می‌شود"

آقای فیروز می‌گوید، دو سال قبل در افغانستان ۱۱ هزار بیمار توبرکلوز تشخیص گردید که سال گذشته این ارقام به ۴۷ هزار تن افزایش یافت و به گفته وی در سال جاری این ارقام به هدف اصلی یعنی ۶۵۰۰۰ تنم خواهد رسید.

وزیر صحت عامه افزود، قبل از این در افغانستان تشخیص توبرکلوز ظرف ۴ الی ۶ هفته صورت می‌گرفت و حتی بلغم مقاوم جهت تشخیص به خارج از کشور نیز فرستاده می‌شد که این مسئله مجادله با توبرکلوز را به چالش کشیده بود.

با کمک تازه ادارۀ انکشاف بین‌المللی ایالات متحدۀ امریکا تعداد دستگاه‌های جن اکسپرت در افغانستان به ۴۷ پایه می‌رسد که به گفته وزارت صحت عامه افغانستان این دستگاه‌ها بیشتر به ولایاتی فرستاده می‌شوند که واقعات توبرکلوز در آنجا‌ها بیشتر است.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶۵۰۰۰ واقعه توبرکلوز تخمین شده از میان آنان ۵۵ اعشاریه ۸ درصد آنرا زنان تشکیل می‌دهند.

از سوی هم هربی سمیت نماینده اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحدۀ امریکا که در این نشست حضور داشت گفت، این دستگاه‌ها در بخش تداوی عاجل توبرکلوز یک انقلاب را ببار آورده و بخاطر کنترول این بیماری کشنده مؤثر تمام می‌شود.

وی افزود:

"امروز مردم امریکا دستگاه‌های جن اکسپرت را به دولت افغانستان کمک می‌کنند تا با استفاده از آن بیماری توبرکلوز تداوی گردد این ماشین‌های جدید که کمک شده یک تکنالوژی جدید است که در بخش تشخیص عاجل توبرکلوز یک انقلاب می‌آورد و به همین دلیل تکنالوژی جدید جن کسپرت به سطح جهان بخاطر کاهش توبرکلوز مؤثر تمام می‌شود."

وزارت صحت عامه می‌گوید، این وزارت بخاطر ریشه کن ساختن بیماری توبرکلوز تلاش‌هایش را بیشتر ساخته و مراکز تشخیص و تداوی این بیماری را نیز در نقاط مختلف کشور ایجاد کرده‌است.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG