لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۴

تبصره برخی روزنامه‌های کابل در مورد سفر هیئت پاکستان به افغانستان!


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی سفر مقامات نظامی پاکستان به کابل و آغاز آتش‌بس تبصره نموده‌اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته که هیئت پاکستانی که ریاست آن را لوی درستیز آن کشور به عهده داشت در ملاقات با مقامات افغان روی تطبیق پلان عمل و سایر موضوعات مربوط صحبت نمود.

در ادامه از قول شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته شده که تمرکز صحبت‌های رئیس جمهور با هیئت پاکستانی روی تطبیق پلان عمل، مبارزه علیه تروریزم، کاهش خشونت‌ها و گفتگوهای صلح به رهبری افغانان بود.

روزنامه نوشته که از این قبل اسلام‌آباد و کابل موافقه کرده بودند که بعد از این در موضوعات استخباراتی شریک ساختن معلومات را افزایش می‌دهند و نظارت بیشتر روی فعالیت‌های دهشت‌افگنان صورت خواهد گرفت.

روزنامه بر اساس برخی گزارشات رسانه‌های چینایی نوشته که کابل و اسلام‌آباد روی ایجاد مراکز همآهنگی در امتداد خط دیورند و توظیف افسران ارتباطی هم به موافقه رسیده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته که رئیس جمهور و لوی درستیز اردوی پاکستان روی تطبیق پلان عمل و پروسه صلح صحبت نموده‌اند.

روزنامه از قول کارشناسان نوشته که رفت و آمد میان مقامات افغان و پاکستان و تلاش برای احیای روابط میان افغانستان و پاکستان بنابر خواست امریکا صورت می‌گیرد، چون امریکا می‌خواهد تا روابط‍‌‌اش را با پاکستان احیا نماید.

در ادامه گفته شده که هیئت پاکستانی در حالی به کابل سفر می‌نماید که رئیس جمهور پاکستان در اجلاس شانگهای گفته بود که افغانستان و پاکستان روی یک استراتژی مشترک صلح کار می‌کنند.

نویسنده نوشته که رئیس جمهور افغانستان در همان اجلاس گفته بود که موافقه با پاکستان فقط روی کاغد مانده‌است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی روی سفر هیئت پاکستانی به کابل بحث نموده‌است و گفته شده که این هیئت در روزی به کابل سفر نموده‌است که آتش‌بس حکومت افغانستان در برابر طالبان از همین روز آغاز گردید.

روزنامه در یک مطلب جداگانه نوشته که در ولایت غربی هرات مقامات امنیتی گفته‌اند که طالبان می‌توانند در روزهای عید به دیدن اقارب‌شان در ساحات تحت حاکمیت حکومت بیایند، ولی به شرط این‌که اسلحه نداشته باشند و سبب نگرانی مردم نشوند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که با آغاز آتش‌بس از سوی حکومت امیدواری مردم به صلح زیاد شده و در صفحات اجتماعی مردم اظهار خوشی می‌نمایند.

روزنامه در ادامه نوشته که فشار مردم بالای طالبان افزایش یافته تا این آتش‌بس کوتاه مدت را تمدید نمایند.

در اخیر مطلب گفته شده که مردم از این جنگ دوامدار خسته شده‌اند و از جانب دیگر بیشتر از سه هزار عالم جید فتوا صادر کردند که جنگ در افغانستان صبغه شرعی ندارد، آغاز آتش‌بس و همه سبب شده تا مردم امیدوار شوند که روزهای عید را در فضای امن و صلح تجلیل خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG