لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۰

خوشبینی محتاطانۀ سینما گران افغان در پیوند به انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ!


شماری از مسئولان پیشین موسسه افغان فلم و برخی از بازیگران سینما در مورد توجه حکومت به این صنعت با احتیاط ابراز خوشبینی می‌کنند.

سینما گران افغان هر چند در باره تغییر شخصیت حکمی افغان فلم و انتقال آرشیف آن به ارگ تا حدی خوشبین هستند اما در عین حال ابراز نگرانی می‌کنند که این صنعت با خطر جدی روبه‌رو نشود.

عبدالطیف احمدی رئیس پیشین افغان فلم می‌گوید که حکومت افغانستان سعی میکند تا افغان فلم را به تصدی، اداره و یا هم شرکت مبُدل سازد.

وی که در عین حال عضو کمیته پنج نفری حکومتی در این باره است می‌گوید که حکومت تا هنوز در رابطه به این اقدام جزئیات ارائه نکرده اما به باور وی اگر تغییرات به میان می‌آید افغان فلم باید به شرکت مبُدل گردد.

او افزود:

"اگر این به شرکت ملی مبدل شود که دسترسی خارجی ها و افغان ها به آن آسان و آزاد باشد و از آرشیف آن استفاده شود و از جانبی هم سکتور خصوصی تمایل به آن نشان دهد پس در این صورت باید به این باور باشیم که فلم سازی در افغانستان از سر آغاز می‌شود و مانند دهه ۶۰ این صنعیت باری دیگر انکشاف خواهد نمود."

ریاست جمهوری افغانستان تصمیم گرفته که آرشیف موسسه افغان فلم را به هدف مصئونیت بهتر آن به ارگ انتقال دهد.

ارگ گفته است که حفاظت از آرشیف افغان فلم بخشی از نگهداری آثار تاریخی شمرده می‌شود اما سینماگران هراس دارند که این آثار مهم و با ارزش از دست نرود.

عرفان الله صافی از سینماگران افغان به رادیو آزادی گفت ،هرچند دراین اواخرتلاش برای دیجیتل سازی افغان فلم اغاز شده بود اما به باور وی با اقدام اخیر حکومت ابهامات تازه دراین باره به میان آمده است.

عرفان الله صافی
عرفان الله صافی

"بازی گران سینما و مردم که با کشور شان عشق می‌ورزند در این روزها بر دو راهی قرار گرفته اند این یک عمل خودسرانه است و در مجموع دست آورد چند دهه ما مورد بازی قرار می‌گیرد، این اقدام ما همه را نگران ساخته و باعث تشویش ما نیز شده‌است."

افغان فلم از زمان امان الله خان تا دولت اسلامی مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی دارای ده هزار ساعت ویدیو می باشد.

درین ویدیو ها سفرهای مقامات آنزمان، جریان معاهدات با کشورهای دیگر، نشست های کابینه، فلم های افغانی و برخی مواد مهم و تاریخی دیگر گنجانیده شده است.

از سوی هم وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید که این اقدام بخاطر توجه بیشتر به افغان فلم و تقویت و حفاظت از این صنعت صورت گرفته است.

این اقدام بخاطر توجه بیشتر به افغان فلم و تقویت و حفاظت از این صنعت صورت گرفته است.

صابر مهمند سخنگوی این وزارت میگوید که برای تقویت همه جانبه افغان فلم بررسی های گسترده انجام شده است.

او افزود:

"وزارت اطلاعات و فرهنگ سعی می‌کند تا از این بخش عواید بدست آورد و برای انتقال آن به ارگ چندین دلیل وجود دارد، از همه مهم این که در موزیم ملی و جاهای دیگر همه آثار تاریخی ما چورو چپاول شد اما در ارگ همه چیز مصئون است و از آن حفاظت خوب صورت می‌گیرد."

در عین حال آقای مهمند می‌گوید که رئیس موسسه افغان فلم نیز بخاطر تخطی ها و بی پروایی هایش از وظیفه برکنار گردیده است.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG