لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۱۸

افغانستان

اشرف غنی خواهان ادامه آتش‌بس میان حکومت و طالبان مسلح شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان خواهان ادامه آتش‌بس میان حکومت و طالبان مسلح شد.

محمد اشرف غنی که امروز پس از ادای نماز عید در ارگ صحبت می‌کرد گفت، نخستین آتش‌بس را در افغانستان به مردم این کشور تبریک می‌گوید.

آقای غنی افزود:

"از ۱۲ شب تا حال آتش‌بَس در سرتاسر افغانستان از سوی هر دو طرف عملی شده‌است. امیدواری این است که این آتش‌بَس ادامه یابد و دیگر خون کسی نریزد."

حکومت افغانستان از ۲۷ ماه رمضان آتش‌بس مؤقت را در برابر طالبان مسلح به اجرا گذشته و الی پنجم عید فطر نافذ است.

طالبان مسلح گفته‌اند که صرف در سه روز عید رمضان در برابر نیرو‌های افغان آتش‌بس می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اظهارات جنرال مکنزی در مورد انعام روسیه به جنگجویان طالبان

جنرال فرانک مکنزی رئیس قوماندانی مرکزی ایالات متحده امریکا

رئیس قوماندانی مرکزی ایالات متحده می‌گوید، مطمئن نیست که انعامِ روسیه به شبه نظامیان وابسته به طالبان سببِ کشته شدن سربازان امریکایی در افغانستان شده باشد.

جنرال فرانک مکنزی در مورد ادعای پرداختِ انعام از روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان روز گذشته ( ۷ جولای) با خبرنگاران صحبت کرد.

جنرال مکنزی گفته که اگر روس‌ها به طالبان پول داده باشد یا نه، طالبان در چند سال گذشته برای انجام عملیات علیه ایالات متحده به "بهترین وجه" تلاش کرده اند. او افزوده این بدان معناست که سطح محافظت از نیروها چندان تغییر نکرده است.

رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امریکایی گفته اند که ایالات متحده اطلاعاتِ به دست آورده که نشان می‌دهد روسیه ممکن است برای کشتن نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان، انعام هایی به شبه نظامیان وابسته به طالبان پرداخته باشد، اما آنها تأكید کرده اند كه اطلاعات قطعی نبود.

وزارت دفاع ایالات متحده گفته که "هیچ مدرکی اثبات کنندۀ" برای تأیید این ادعاها در اختیار ندارد.

روزنامۀ نیویارک تایمز برای نخستین بار در ۲۶ جون در این مورد گزارش داد. اما دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، روسیه و طالبان این گزارش را رد کرده اند.

دستگاه‌های ضدعفونی در بندرهای آقینه و تورغندی نصب می‌شود

آرشیف

عبدالباری صدیقی رئیس اداره خط آهن افغانستان به رادیو آزادی گفت که کار نصب دو دستگاه ضد‌عفونی‌کننده در ایستگاه‌های خطوط آهن آقینه و تورغندی آغاز شده و به‌زودی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

او گفت که تجهیزات و امکانات مورد نیاز این دستگاه‌ها را دولت ترکمنستان کمک کرده است و از این دستگاه‌ها برای ضدعفونی کردن واگون‌ها استفاده می‌شود.

آقای صدیقی افزود که با نصب این دستگاه‌ها واگون‌های ورودی و خروجی در خطوط آهن تورغندی و آقینه ضدعفونی می‌شود و کالاهای تجاری و مواد غذایی صادراتی و وارداتی را از ویروس کرونا مصون نگه‌می‌دارد.

این در حالیست که به دلیل شیوع ویروس کرونا در افغانستان و نبود امکانات در زمینه ضدعفونی کردن اموال تجاری، صادرات محصولات افغانی برای مدتی متوقف شده بود.

در انفجار موتر بمب در کندهار ۳ پولیس کشته و ۲۰ تن زخمی شده‌اند

ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی در کندهار می‌گوید، انفجار صبح امروز چهارشنبه (۱۸ سرطان) جان سه پولیس را گرفت و ۲۰ تن دیگر را زخمی کرد.

منبعِ امنیتیِ آگاه از موضوع به رادیو آزادی گفت که مواد انفجاری جابه‌جا شده در یک موتر در مقابل ساختمان قوماندانی امنیه در ولسوالی شاه ولی‌کوت منفجر شد.

منبع امنیتی به‌خاطر حساسیت موضوع نخواست که نامش گرفته شود.

هنوز کسی مسئولیت رویداد را نپذیرفته است.

به اساس گزارش‌ها، جنگجویان طالبان در بخش‌های ولسوالی شاه ولی‌کوت فعالیت دارند.

این در حالیست که کابل در جریان هفتۀ روان میزبان نشست‌های مجازی در بارۀ تقویت اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد برقراری صلح در افغانستان است.

قرارداد ۲۵۹ پروژه عمرانی در ۲۹ ولایت افغانستان امضا شد

نقشه افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات قرارداد ۲۵۹ پروژه‌ عمرانی را با شورا های توسعه‌ای ۲۹ ولایت امضا کرد.

این پروژه که قرارداد آن امروز چهارشنبه (۱۸ سرطان) به امضا رسید، در عرصه تهیه آب آشامیدنی برای مردم روستاهای ۲۹ ولایت کشور به ارزش بیش از ۷۲۳ میلیون افغانی است.

این پروژه‌ها شامل ساخت ۱۴۸ شبکه آب‌رسانی، حفر ۱۲۷ چاه عمیق و سطحی، احداث ۹۹ ذخیره آب آشامیدنی، ساخت هفت مبرز بهداشتی و احداث بیش از ۴ کیلو متر کانال آبیاری می‌شود.

وزارت احیا و انکشاف می‌گوید که در اجرای این پروژه بیش از ۴۵۰ هزار روز کاری ایجاد شده و پس از تکمیل شدن آن بیش از ۳۷۰ هزار روستایی از این پروژه‌ها بهره‌مند خواهند شد.

کابل فردا میزبان نشستی در بارۀ تقویت اجماع جهانی در مورد صلح است

آرشیف، نشست تقویت اجماع برای صلح

کابل فردا نهم ماه جولای میزبان نشستِ از راه دور در مورد تقویت اجماع بین‌المللی در مورد صلح افغانستان خواهد بود.

در این نشست در کنار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نمایندگان ایالات متحده، ناتو، سازمان ملل‌متحد و اتحادیه اروپا نیز شرکت می‌کنند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان دیروز سه‌شنبه در نشست خبری در این مورد گفت: "در این نشست روی کاهش خشونت‌ها، تبادل زندانیان، آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه برای مبارزۀ مؤثر علیه ویروس کرونا، بحث خواهد شد."

کابل به روز دوشنبه (۱۶ سرطان) نیز به گونۀ مجازی میزبان نشستی در مورد تقویت اجماع منطقه‌ای در بارۀ روند صلح افغانستان بود.

گران هیواد گفت، اشتراک کنندگان این نشست خواستار توقف خشونت‌ها شدند.

در سومین دور گفت‌وگوهای راهبردی از راه دورِ معینان وزارت‌های خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه در افغانستان تأکید شد.

طالبان پس از امضای موافقت‌نامۀ آوردن صلح به افغانستان با ایالات متحده در ۲۹ فبروری در قطر، حمله‌های خود بر نیروهای امریکایی را متوقف کردند، اما از حمله بر نیروهای افغان دست نکشیدند.

بر بنیاد توافق ایالات متحده و طالبان، واشنگتن بر کاهش سربازان امریکایی از حدود ۱۲ هزار به ۸،۶۰۰ تن در افغانستان تا میانۀ ماه جولای توافق کرد.

اگر تمامی بخش‌های توافق عملی شود، همۀ نیروهای بین‌المللی، افغانستان را تا میانۀ سال ۲۰۲۱ ترک خواهند کرد.

اما مبادلۀ تا ۵ هزار زندانی طالبان در بدل رهایی حدود یک هزار زندانیِ حکومت افغانستان، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان از دیگر شرط‌های پیش از خروج این نیروها است که تا کنون به گونۀ کامل تطبیق نشده‌است.

ایران کار ایجاد خط ریلِ زاهدان-چابهار را آغاز کرد

آرشیف

رسانه‌های ایران از آغاز کار ایجاد خط ریل در مسیر راه آهن زاهدان-چابهار خبر داده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گزارش داده‌است که هدف از این پروژۀ بیش از ۶۲۰ کیلومتری اتصال چابهار به شبکۀ ریلِ است که در نتیجۀ آن چند کشور به‌شمول افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی وصل می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی ایران گفته است که این پروژه توافق تجارتی سه جانبۀ افغانستان، ایران و هند را تقویت می‌کند.

گزارش شده‌است که با تکمیل شدن آن در شبکۀ ریل ایران یک تحول بزرگ خواهد آمد و در زمینۀ داد و ستد تجارتی با افغانستان نقش مهم خواهد داشت.

افغانستان پیش از این زیاد متکی به بندر کراچی پاکستان بود.

اما با گشایش بندر چابهار و باز شدن مسیر های جدید حمل و نقل از طریق کشورهای آسیای میانه، در سال‌های اخیر اتکای افغانستان بر بندر کراچی به گونۀ چشمگیر کاهش یافته است.

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را از ولسوالی شکردره کابل بازداشت کرد

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را دستگیر کرد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید، دو بمب‌گذار انتحاری مربوط به شاخۀ ولایت خراسان گروۀ دولت اسلامی "داعش" را دستگیر کرده است.

این ریاست امروز سه‌شنبه (۱۷ سرطان) در اعلامیۀ ارسالی به رسانه‌ها گفته، این افراد می‌خواستند به مرکزهای صحی و رسانه‌ها در کابل حمله کنند و در نتیجۀ یک عملیات پیچیده دستگیر شده‌اند.

مظنونان به نام‌های لطف‌الله و احمدالله، هر دو ساکن ولسوالی شکردرۀ کابل معرفی شده‌اند.

در اعلامیۀ ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در مورد این‌که این افراد چی وقت و در کجا دستگیر شده‌اند؟ چیزی گفته نشده است.

در گذشته، داعش مسئولیت حمله‌های مرگ‌بار را در مناطق مختلف افغانستان از جمله شهر کابل پذیرفته است.


فضل احمد معنوی: فهرست نامزد وزیران در آینده نزدیک به ارگ سپرده می‌شود

فضل احمد معنوی

یک حامی نزدیک به عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی می‌گوید، فهرست نامزد وزیران پیشنهادی از جانبِ آن‌ها تکمیل شده و در آیندۀ نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان سپرده خواهد شد.

فضل احمد معنوی امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، در معرفی فهرستِ نامزد وزیران پیشنهادی مشکلِ جدی وجود ندارد: "لیست تکمیل است، قرار بود که یکی دو روز پیش شریک ساخته شود، اما بنابر مصروفیت طرفین چنین نشد. احتمالاً امروز (سه شنبه) و یا فردا (چهارشنبه) فهرست تسلیم داده شود."

هنوز خود آقای عبدالله در این مورد اظهار نظر نکرده است.

قبل از این محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود، ارگ در معرفی نامزد وزیران کابینۀ جدید مشکل ندارد. به گفتۀ او جانبِ عبدالله عبدالله تا اکنون نامزد وزیران پیشنهادی را معرفی نکرده است.

رئیس جمهور غنی در مراسم تحلیف تعهد کرد که به سیستم سرپرستی در وزارتخانه‌ها پایان می‌دهد، اما اینک با گذشت حدود چهار ماه هنوز هم وزارت‌های کلیدی مثل دفاع، داخله و خارجه را سرپرستان اداره می‌کنند.

ولسی جرگۀ افغانستان هفتهٔ گذشته گفت که حکومت باید پیش از تعطیلات تابستانی نمایندگان، نامزد وزیران را معرفی کند.

طبق توافق سیاسی ماه می میان آقایان غنی و عبدالله دو جانب در کابینۀ جدید به گونۀ پنجاه پنجاه سهم خواهند شد.

هشدار وزارت معادن افغانستان به شرکت‌های بدهکار

هارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم

وزارت معادن و پترولیم افغانستان هشدار داده که اگر شرکت‌های بدهکار همه بدهی‌های خود به این وزارت را در ظرف ۳۰ روز آینده نپردازند، دولت آن‌ها را به لوی څارنوالی معرفی می‌کند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت که محمدهارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشست اعضای کمیسیون حصول قروض دولت گفت، حکومت فعلاً در شرایط حساس بحران شیوع ویروس کرونا قرار دارد و نیاز است که با شفافیت کامل، درآمد مشروع خود را جمع‌آوری کند.

آقای مطفی افزود، در این نشست تصمیم گرفته شد که اگر شرکت‌های بدهکار در مدت ۳۰ روز آینده تمامی بدهی خود را نپردازند، این وزارت آن‌ها را به کمیسیون حصول قروض دولت در لوی څارنوالی معرفی می‌کند تا در مورد تصمیم گرفته شود که ممکن است شامل ممنوع‌الخروجی و ضبط ملکیت‌ باشد.

وزارت معادن و پترولیم گفته با وجود ارائه تعهد کتبی به وزارت، از طرف شرکت‌های بدهکار هیچ نوع اقدام برای پرداخت قروض صورت نگرفته است.

مجموع بدهی‌های این وزارت ۵۵۹،۳۷۳،۰۴۱ افغانی است.

وزارت خارجه افغانستان: در نشست سه جانبه روی همکاری‌های امنیتی بحث شد

آرشیف، وزارت خارجه افغانستان

در نشست سه جانبه ی "دیالوگ ستراتژیک" بین افغانستان، پاکستان و چین امروز در مورد همکاری های امنیتی بحث شد.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، در این نشست معین‌های سیاسی وزارت‌های خارجه این سه کشور اشتراک دارند و روی همکاری‌های سیاسی و اقتصادی نیز بحث می‌کنند.

گران هیواد سخنگوی این وزارت امروز سه‌شنبه در کابل به رسانه ها گفت: "در مورد تطبیق همه جانبۀ تفاهمنامه امنیتی بین سه کشور که در سال ۲۰۱۸ توسط وزرای خارجه سه کشور به امضا رسیده بود، صحبت نموده و تاکید کردند تا در چوکات مجالس دو جانبه و سه جانبه، روی مشکلات موجود در زمینه مبارزه با تروریزم و گروه‌های تروریستی اقدامات جدی و اساسی نمایند."

کابل دیروز دوشنبه نیز میزبان نشست "تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد روند صلح افغانستان" بود.

در این نشست نمایندگان حدود ۲۰ کشور و سازمان جهانی از طریق آنلاین سهم گرفتند و در آن روی امکان آغاز گفت‌وگو‌های مستقیم با طالبان، رهایی زندانیان، کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس گفت‌وگو شد.

حرکت مردمی صلح: در ۲۰ ولایت گردهمایی و راهپیمایی راه اندازی می‌شود

آرشیف، اعضای حرکت مردمی صلح

حرکت مردمی صلح می‌گوید که سر از فردا چهارشنبه در ۲۰ ولایت به شمول کابل گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها را راه اندازی می‌کند.

بسم الله وطندوست سخنگوی این حرکت به رادیو آزادی گفت که این گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها سر از فردا تحت نام"دیگر جنگ برای چی؟" آغاز می‌شود: "هنوز هم حملات و خشونت‌ها ادامه دارد و ما در جنگ‌ها کشته می‌شویم، افغان‌ها کشته می‌شوند، مساجد، شفاخانه‌ها و مراسم تدفین جنازه‌های ما هدف قرار می‌گیرند، عساکر و طالبان همچنان در جنگ کشته می‌شوند و افراد ملکی هنوز هم توسط ماین‌ها کشته می‌شوند."

وطندوست گفت، با وجود توافق بین ایالات متحدۀ امریکا و طالبان خشونت در افغانستان کاهش نیافته است.

به گفتۀ آقای وطندوست، در این گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها، آن‌ها به خاطر جلوگیری از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، توصیه‌های صحی را رعایت می‌کنند.

حرکت مردمی صلح در سال ۲۰۱۸ به دنبال رشته انفجارهای مرگبار در لشکرگاه ایجاد شد و سفر طولانی خود را با پای پیاده به کابل آغاز کرد.

یک معلم در غور تحصن اعتراضی کرد

محمد نبی شهاب غوری معلم مرکز ساینس

یک معلم در غور به نمایندگی از بیش چهل معلم دیگر به دلیل عدم پرداخت امتیازات‌شان تحصن اعتراضی را آغاز کرده است.

محمد نبی شهاب غوری معلم مرکز ساینس ریاست معارف غور به دلیل عدم پرداخت امتیازات معلمانی که به طور غیر حضوری شاگردان را از طریق رسانه‌های محلی تدریس کرده اند، صبح امروز سه‌شنبه تحصن اعتراضی را در برابر دروازۀ ورودی ریاست معارف آن ولایت آغاز کرد.

آقای غوری می‌گوید، ریاست معارف این ولایت قبل از آغاز آموزش از طریق رسانه‌های محلی به آن‌ها وعدۀ پرداخت حق الزحمه را داده بود، اما بعد از بارها مراجعه به این ریاست، تا اکنون حق الزحمۀ‌شان را دریافت نکرده‌اند.

احمد صابر نوری رئیس معارف ولایت غور به رادیو آزادی گفته، آنها حقوق اضافی این معلمان را از وزارت معارف درخواست کرده اند و منتظر پاسخ آن‌ها هستند.

حاصلات گندم در ولایت بادغیس ۱۲ درصد افزایش یافته است

آرشیف

محصول گندم ولایت بادغیس امسال در مقایسه با محصول پارسال ۱۲ درصد افزایش یافته است.

ارزیابی ریاست زراعت در این ولایت نشان می‌دهد که در سال جاری ۱۶۱ هزار و ۸۸۹ تُن گندم برداشت شده که در مقایسه به سال قبل بیشتر از ۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عبدالتواب تایب، رئیس زراعت و مالداری ولایت بادغیس به رادیو آزادی گفت، محصول گندم زمین‌های آبی در یک هکتار زمین ۳.۴۷ تُن و در زمین‌های للمی ۲.۱۴ تُن است.

در سال جاری در ۵۶ هزار و ۳۴۶ هکتار زمین للمی و ۱۱ هزار و ۶۱۸ هکتار زمین آبی گندم کشت شده است.

به گفته آقای تایب، دلایل ازدیاد محصول گندم امسال افزایش بارندگی به موقع، افزایش زمین قال کشت گندم و توزیع ۸۱۷ تُن تخم اصلاح شده برای ۱۶ هزار و ۳۴۰ دهقان است.

این در حالیست که در سال گذشته حاصلات گندم در هر هکتار زمین آبی ۳.۱۴ تُن و زمین للمی ۲.۱ تُن محاسبه شده بود.

اشرف غنی: خشونت طالبان پروسه صلح را به خطر روبرو می‌کند

سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست تقویت اجماع برای صلح

رئیس جمهور افغانستان هشدار می‌دهد که خشونت طالبان امکان دارد پروسۀ صلح را به خطر روبرو کند.

محمد اشرف غنی در سخنرانی آنلاین خود به نشست بین‌المللی دیروز (دوشنبه ۱۶ سرطان) در کابل گفت، اگر طالبان به جنگ ادامه دهند روند صلح با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

او گفت، میزان کنونی خشونت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در نشست زیر عنوان "تقویت اجماع برای صلح در کابل" نمایندگان تقریباً ۲۰ کشور و سازمان جهانی، آنلاین سهم گرفتند.

ولی برای بحث روی جوانب مختلف صلح دو نشست دیگر هم برگزار می‌شود.

مقام‌ها: ۹ جنگجوی طالبان در ولایت بغلان کشته شدند

آرشیف

مقام‌های محلی بغلان می‌گویند، ۹ تن از جنگجویان طالبان در عملیات نیروهای افغان در این ولایت کشته شده‌اند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی قوماندانی امنیۀ بغلان در پیام ویدیویی که صبح امروز (۱۷ سرطان) به رسانه‌ها فرستاد می‌گوید که این جنگجویان قصد مسدود کردن شاهراه پلخمری-بغلان را داشتند، ولی با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.

وی گفت: "مخالفین مسلح دولت دیروز می‌خواستند که شاهراه پلخمری-بغلان را مسدود سازند و اموال تاجران را به آتش بکشند، ولی نیروهای ملی دفاعی در مقابل آن‌ها عملیات آغاز کردند که در نتیجه ۹ تن از مخالفین مسلح کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند."

آقای بشارت می‌افزاید که یک قوماندان طالبان بنام قاری جمعه گل مشهور به متقی در میان کشته شدگان است، ولی در بارۀ تلفات نیروهای دولتی در این عملیات چیزی نگفته است.

طالبان هنوز در مورد کدام تبصره نکرده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG