لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۶

واشنگتن پست: ممکن است، روزنۀ برای صلح در افغانستان در حال گشایش باشد


  • واشنگتن پست

"ممکن است، روزنۀ برای صلح در افغانستان در حال گشایش باشد"

این عنوان مقاله ایست که به قلم تادامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد در افغانستان در روزنامۀ واشنگتن پست چاپ شده است.

در ادامۀ این مقاله به آتش بس اعلام شده از سوی حکومت افغانستان و طالبان مخصوصاً در ایام عید سعید فطر اشاره شده و یاماموتو آن را اقدامی بی‌پیشینه در ۱۷ سال گذشته خوانده است.

درین مقاله همچنین به برپایی خیمه‌های تحصن و نیز راه پیمایی‌های صلح خواهانه در گوشه‌های گوناگون افغانستان پرداخته شده است.

یاماموتو گفته که قویاً باورمند است که روزنۀ برای صلح در افغانستان در حال گشایش است و این که اکنون عناصری یک معامله بالقوۀ صلح از میان گرد و غبار جنگ رخ می نمایاند.

درین مقاله آمده است که توقف خصومت‌ها و لو که موقتی هم باشد، تهداب برقراری صلح را تشکیل می دهد.

یاماموتو در سطرهای پایانی این مقاله نتیجه گیری کرده که یگانه پیروزی واقعی برای مردم خسته از جنگ در افغانستان، پایان جنگ و یک جورآمد استوار بر مذاکرۀ صلح است.

  • کریسشن ساینس مانیتور

نشانه‌های صلح در افغانستان، عنوان مقاله ایست که در روزنامۀ کریسشن ساینس مانیتور چاپ شده است.

درین مقاله آمده است که اگر آتش بس موقت برقرار بماند، مهمترین لحظۀ مأموریت به رهبری ایالات متحده را در افغانستان از هنگام آغاز آن در سال ۲۰۰۱ میلادی تشکیل می دهد.

طالبان به روز شنبه گذشته، سه روز عید را آتش بس اعلام کردند و گفتند که با نیروهای افغان نمی جنگند ولی در برابر نیروهای خارجی به جنگ ادامه خواهند داد.

پیش ازین، حکومت افغانستان هم از ۲۷ ماه رمضان تا ۵ عید با طالبان آتش بس اعلام کرد، ولی گفت که این آتش بس شامل حال القاعده و داعش نمی شود.

روزنامه گفته است که پس از سال‌ها جنگ، اکنون فرصتی جدیدی برای برقراری صلح در افغانستان به میان آمده است.

کرسشن ساینس مانیتور نوشته است که هرچند راه رسیدن به صلح دشوار به نظر می آید، ولی برقراری یک آتش بس موقت هم پیامی را برای هموار ساختن راه برای رفتن به سوی گفتگوهای صلح می فرستد.

XS
SM
MD
LG