لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۴

ویسا: هر دو طرف درگیر به آرمان‌های مردم که صلح است، گردن نهند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح تبصره نموده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که سه روز عید فطر در افغانستان از جمله روز‌های نادر بود که در افغانستان کسی فکرش‌اش را هم کرده نمی‌توانست.

در ادامه گفته شده که با این اقدام افغانان ثابت ساختند که از پامیر تا هرات همه یک افغان اند، یک آرمان دارند، دارای یک کشور و تاریخ مشترک اند و جنگ کنونی از سوی بیگانه‌گان بالای افغانان تحمیل گردیده‌است.

به باور سرمقاله نویس، سه روز آتش‌بس نشان داد که کشتن افغانان از سوی یک دیگر‌ شان حرام است، چون همه با هم برادر اند.

در اخیر سرمقاله نوشته شده که هر دو طرف باید آتش‌بس را تمدید نمایند و به آرمان مردم که همانا صلح است گردن نهند.

این در حالی‌است که طالبان مسلح شام دیروز یک‌شنبه با نشر یک اعلامیه تمدید آتش‌بس را رد نمودند و تأکید کرده‌اند که به مانند گذشته به جنگ‌شان ادامه خواهند داد.

در سرمقاله در مورد حادثات خونین ننگرهار نیز اشاره شده و گفته شده که این حملات نشان می‌دهند که افغانان دشمن دارند که ادامه وحشت در افغانستان را خواهان است و برای آنان افغانان دشمن است اگر این افغان طالب باشد یا منسوب حکومت و یا هم مردم عام.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در یک مطلب‌اش از قول فرستاده ویژه سازمان ملل‌متحد برای افغانستان نوشته که استقبال گرم مردم افغانستان از آتش‌بس وی را تحت تأثیر قرار داده‌است.

در ادامه بر اساس اعلامیۀ سازمان ملل‌متحد گفته شده که این سازمان از طالبان مسلح می‌خواهد تا در راستای صلح گام‌های عملی بردارند و معیاد آتش‌بس را تمدید نمایند.

روزنامه از قول نماینده ویژه سازمان ملل‌متحد هم‌چنان نوشته که تمدید آتش‌بس از سوی حکومت افغانستان یک فرصت خوب برای صلح در افغانستان است و نباید این فرصت را از دست بدهند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در همین رابطه در سرمقاله‌اش نوشته که دوام جنگ از سوی طالبان در افغانستان زمینه حضور خارجی‌ها را بیشتر مساعد می‌سازد.

سرمقاله نویس نوشته که رئیس جمهور غنی گفته به‌شمول خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان روی تمام موضوعات آماده گفتگو با طالبان است.

XS
SM
MD
LG