لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۱

زنان در ایران اجازه یافتند تا دو بازی فوتبال تیم ملی کشور شان‌را تماشا کنند


زنان در ایران پس از چهل سال اجازه یافتند تا دو بازی فوتبال تیم ملی کشور شان‌را در جام جهانی امسال یکجا با مردان در محضر عام تماشا کنند.

با آن‌که تیم ملی فوتبال ایران نتوانست در مرحله بعدی جام جهانی راه یابد اما فعالان حقوق زن بدین باور اند که زنان ایرانی این‌بار برنده اصلی جام جهانی فوتبال اند.

از زمان انقلاب اسلامی ایران در ۱۹۷۹ میلادی به زن‌ها در آن‌کشور اجازه حضور در استدیوم‌های فوتبال داده نشد.

تندروان در ایران بدین باور اند که زنان نباید صدای مردانی را که در جریان مسابقات، ورزشکاران تیم های دیگر یا حامیان شان‌را دشنام می‌دهند بشنوند.

زنان نباید صدای مردانی را که در جریان مسابقات، ورزشکاران تیم های دیگر یا حامیان شان‌را دشنام می‌دهند بشنوند.

اما حسن روحانی رئیس جمهور ایران با این ممانعت مخالفت شدیداش‌ را ابراز کرده و گفت که زنان نباید به سبب بی‌حیایی و بد زبانی مردان مجازات شوند.

به گفته آقای روحانی، در اسلام هیچ فرقی نباید بین مردان و زنان باشد و به همین دلیل به زنان نیز باید اجازه حضور در استدیوم‌های ورزشی داده شود.

زنان در تهران اجازه یافتند تا دو بازی تیم ملی فوتبال ایران را در استدیوم آزادی در برابر اسپانیا و پرتگال تماشا کنند.

در شهرهای دیگر ایران نیز زن‌ها اجازه یافتند تا در محلات که بازی فوتبال را از طریق تلویزیون‌ها پخش می‌کردند یکجا با مردان تماشا کنند.

پیش از برگزاری جام جهانی فوتبال امسال در روسیه، شماری از مدافعین حقوق زنان ایران، برای رفع مومنعیت زنان ایرانی از تماشای بازی های فوتبال یکجا با مردان در محضر عام، دست به برخی اقدامات زدند.

مریم قشقایی شجاعی یکی از این فعالان در بازی های تیم فوتبال ایران در جام جهانی روسیه بنر یا شعاری را به حمایت از زنان ایرانی حمل می کرد و او همچنان یک کمپاین را در این مورد در شبکه های اجتماعی براه انداخت و از مقام های ایرانی خواست تا به زنان اجازه دهند که بازی های جام جهانی فوتبال را در کنار مردها در محضر عام تماشا کنند.

شیرین عبادی فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل نیز با ارسال یک نامه سرباز به فیفا از این اداره خواست تا بالای ایران فشار وارد کند که به زنان آنکشور اجازه تماشای بازی های فوتبال را در محضر عام یکجا با مردها بدهد.

با آن‌که ایران در نخستین بازیش در برابر تیم مراکش برنده شد، بازی دومش با اسپانیا را باخت و در بازی سومی که دوشنبه شب برگزار شد با تیم پرتگال مساوی کرد اما نتوانست به مرحله بعدی جام جهانی فوتبال راه یابد اما فعالان حقوق زن بدین باور اند که زنان ایرانی این‌بار برنده اصلی جام جهانی فوتبال اند.

XS
SM
MD
LG