لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۶

کمیسیون انتخابات: فهرست ثبت نام نامزدان امروز در یک نشست علنی تصویب می‌گردد


کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید قرار است فهرست ثبت نام نامزدان ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها گردآوری شده امروز در یک نشست علنی تصویب گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، اسناد نامزدان ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها از تمامی بخش های کشور به مرکز انتقال داده شده و از سوی این کمیسیون بررسی شده‌اند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت این اسناد در حضور نهادهای ناظر، فعالان مدنی و رسانه‌ها در یک نشست علنی تصویب و پس از آن نخستین فهرست نامزدان احتمالی اعلام خواهد شد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد
گلاجان عبدالبدیع صیاد

او افزود:

"پس از تصویب کمیسیون نام‌های کسانی اعلام خواهد شد که به فهرست نخستین نامزدان احتمالی راه یافته اند، کسانی‌که به فهرست نخستین نامزدان راه نیافته اند می‌توانند به کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی بر اساس قانون شکایت درج کنند، شکایت‌های که موجه باشد از سوی کمیسیون شکایات، با کمیسیون انتخابات شریک ساخته می‌شوند و پس از آن نامزدان نهایی را اعلام می‌کنیم."

روند ثبت نام نامزدان ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در پنجم ماه جوزای سال روان آغاز و در بیست و دوم همین ماه پایان یافت.

تا کنون شش هزار تن در سراسر کشور خودشان را برای احراز کرسی‌های ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی نامزد کرده اند که از این میان، ۲۴۵۴ تن برای راه‌یابی به ولسی جرگه و ۳۷۳۱ تن دیگر‌ شان نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها استند.

۲۴۵۴ تن برای راه‌یابی به ولسی جرگه و ۳۷۳۱ تن دیگر‌ شان نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها استند.

بر اساس زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود فهرست نخستین نامزدان احتمالی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها به روز پنجشنبه هفتم سرطان اعلام گردد.

حال دیده شود که در فهرست نخستین نامزدان احتمالی، چه شمار از این نامزدان به انتخابات ۲۸ ماه میزان سال روان راه خواهند یافت.

با این همه، شریفه زرمتی یکی از کمیشنران پیشین کمیسیون مستقل انتخابات بررسی اسناد نامزدان را در نشست علنی به شفافیت این روند بسیار مهم می‌خواند و به آن تاکید می‌ورزد.

شریفه زرمتۍ
شریفه زرمتۍ

او افزود:

"بررسی اسناد نامزدان در نشست علنی برای بهبود کار و شفافیت روند ضروری و یک پروسه خوب است، بر اساس قانون کمیسیون این صلاحیت را دارد که در نشست‌ها داخلی اعضای دارالانشأ و کمیشنران اسناد نامزدان را ارزیابی کند."

شماری از نهادهای ناظر انتخابات به بررسی دقیق و همه جانبه اسناد نامزدان احتمالی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها تاکید می‌ورزند.

در این میان، مراد علی مراد قوماندان عمومی گارنیزیون کابل می‌گوید، برای ۳۴۰ ولسوالی در ۳۴ ولایت کشور مواد انتخاباتی، تخنیکی و لوژستیکی رسانیده شده‌است.

با این حال نبود امنیت بیشتر هر چیز دیگر چالش بزرگ در برابر روند انتخابات ۲۸ میزان سال روان خوانده می‌شود، اما با این همه نگرانی‌ها مقام‌های امنیتی از تامین امنیت مراکز رای دهی و روند انتخابات اطمینان می‌دهند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG