لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۴

روزنامه‎های کابل در مورد برگزاری نشست علمای دینی در عربستان تبصره کرده‌اند


روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر روی نشست صلح عربستان سعودی و نقش پاکستان در روند صلح افغانستان تبصره نموده‌اند.

سرخط

روزنامه سرخط نوشته که نشستی در رابطه به صلح افغانستان در هفته آینده در عربستان سعودی برگزار می‌شود که امکان اشتراک نماینده‌گان طالبان در آن متصور است.

روزنامه پیشتر از قول شورای عالی صلح نوشته که در این نشست عالمان دینی جهان اسلام تصمیم شانرا در قبال جنگ در افغانستان اعلام می‌کنند.

روزنامه از قول سخنگوی شورای عالی صلح گفته که این نشست برای افغانان یک دستآورد بزرگ است.

روزنامه نوشته که به نماینده‌گی از افغانستان یک هیئت ۴۰ عضوی جهت اشتراک در این نشست عازم عربستان سعودی استند.

دنیا

روزنامه دنیا نوشته که حکومت افغانستان به نتایج نشست صلح عربستان امیدوار است و گفته‌اند که در این نشست مهم روی وضعیت و روند صلح افغانستان نیز صحبت می‌شود.

روزنامه نوشته که طالبان در واکنش به این نشست گفته‌اند که این یک توطئه علیه طالبان است و از عالمان دینی خواسته‌اند که در این نشست اشتراک نکنند.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که در نشست عربستان سعودی در مورد افغانستان تصمیم نهایی اتخاذ می‌گردد.

روزنامه نوشته که فتوای نزدیک به ۳۰۰۰ تن از عالمان دینی در مورد جنگ افغانستان و ناروا دانستن این جنگ از سوی آن‌ها، احساسات مردم را بر انگیخته‌است و نشست عربستان این احساسات را تقویت می‌بخشد.

به گفته روزنامه، نشست عربستان سعودی به تصمیم عالمان دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا مهر تأیید می‌گذارد و این موضوع را یقینی می‌سازد که جنگ تحمیلی در افغانستان در تضاد با اسلام می‌باشد.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته که نشست صلح عربستان صعودی به روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد که در آن عالمان دینی جنگ در افغانستان را تقبیح می‌نمایند.

روزنامه به استناد یک گزارش روزنامه ریاض دیلی نوشته که در این نشست عالمان جهان اسلام در مورد راه حل‌های جنگ افغانستان و آوردن صلح در افغانستان نیز بحث خواهند کرد.

روزنامه گفته که در موضوع صلح و جنگ مقامات افغان همیشه انگشت انتقاد را به سوی پاکستان می‌گیرند ولی حالا مقامات افغان به این باور شده‌اند که در موقف پاکستان در رابطه به صلح افغانستان تغییر آمده‌است.

روزنامه از قول حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد نوشته که در موضوع صلح، نکته اساسی قناعت دادن طالبان است تا به پروسه صلح بپیوندند و این کار بدون حمایت پاکستان امکان پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG