لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۵ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۳

ایزدیار: مبارزه در برابر مفسدین و زورمندان بدون تفاوت باید عملی شود


معاون اول مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید مبارزه در برابر قانون شکنان، مفسدین و زورمندان بدون تفاوت باید یکسان بالای همه عملی شود.

در حالی‌که مبارزه حکومت در برابر زورمندان و افراد متهم به قانون شکنی، استقبال گرم و اعتراضات را در پی‌داشته اما مشرانو جرگه افغانستان بر سرتاسری بدون این برنامه تاکید دارد.

محمد علم ایزدیار معاون اول این جرگه روز شنبه به رادیو آزادی گفت اگر مبارزه‌ی آغاز شده در برابر قانون شکنان، مفسدین و زورمندان یکسان به پیش نرود ممکن واکنش های مردم بیشتر شود.

وی گفت بهتر است این مبارزه یا برنامه اصلاحی حکومت از مناطق امن آغاز شود و بعد در ولایات دیگر کشانده شود.

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

او افزود:

"برخورد یکسان در برابر هر گروه سیاسی و در هر نقطه کشور که گروه‌ها مهار شوند و به قانون سر بگذارند یک کار اصولی است و مردم از آن حمایت می‌کند اما در این مبارزه دو نقطه باید در نظر گرفته شود نخست باید برخورد دوگانه نشود و دوهم این‌که حساسیت زمان و وضعیت کشور در نظر گرفته شود."

این در حالیست که روز پنجشنبه وزارت دفاع افغانستان از بازداشت چهار زورمند و قوماندان محلی خبر داد که به گفته این وزارت در سقوط پوسته‌ها و نقض قانون دخیل خوانده شده‌اند.

نظام الدین قیصاری سرپرست قوماندانی امنیه ولسوالی قیصار فاریاب و نماینده عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور در امور خیزش‌های مردمی، رحیم الله از ولایت ارزگان، داوود مبارز از ولایت فراه و نادرشاه از بدخشان شامل بازداشت شده‌ها اند که به گفته وزارت دفاع برای تحقیق به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

  • رئیس جمهور غنی هفته گذشته در ننگرهار در یک نشست امنیتی گفته بود که صحبت‌های یک سرباز وی را متاثر کرده که گفته بود نمی‌داند دشمن اصلی افراد مسلح غیر مسئول و زورمندان است یا طالبان و داعش؟
ولسمشر محمد اشرف غني
ولسمشر محمد اشرف غني

آقای غنی گفته است که پس از این افراد مسلح غیر مسئول برایش قابل قبول نیست و حکومت در برابر شان جدی ایستاده‌گی خواهد کرد.

  • هرچند حکومت این مبارزه را سرتاسری و دور از مسایل قومی و سیاسی خوانده اما پرسش اینجاست که این مبارزه چرا حالی آغاز شده است؟

عبدالباقی امین رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای و استراتژیک افغانستان به رادیو آزادی گفت حکومت به‌خاطر تحکیم حاکمیت‌اش مجبور شده‌است که برخی اقدمات را روی دست گیرد.

او افزود:

"تسلط حکومت کمزور شده‌است و رئیس جمهور مجبور است چالش‌های برخاسته در برابر حکومت را کم کند و در برابر آن تسلط حکومت را استوار نگه‌بدارد اکنون بیشتر کشور مافیایی شده و زیادتر مردم به قانون احترام نمی‌گذارد، این کار باید قبلاً انجام می‌شود و اکنون هم باید جدی گرفته شود."

وی می‌گوید برای تحکیم کامل حاکمیت و ایجاد جامعه قانونمند برای حکومت نیاز است که در روشنایی وحدت سیاسی برای مردم ثابت که که این مبارزه سراسری و تنها به‌خاطر حاکمیت قانون است.

آقای امین تاکید می کند که مردم و گروه‌های سیاسی هر برنامه اصلاحی حکومت را رنگ قومی و سیاسی ندهند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG