لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۸

هیواد: اقدامات حکومت علیه جنایتکاران خواست تمام افغان‌هاست


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی اقدامات حکومت در رابطه به گرفتاری افراد مسلح غیر مسئول و زورمندان و واکنش‌ها در این رابطه پرداخته اند.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله‌اش نوشته که در چند روز گذشته از مناطق مختلف افغانستان زورمندان و افراد مسلح غیر مسئول از سوی حکومت گرفتار و به کابل انتقال داده شده‌اند.

سرمقاله نویس نوشته که در بین این افراد، نظام‌الدین قیصاری از ولایت فاریاب و رحیم‌الله خان از ارزگان هم شامل می‌باشد که بعد از برخورد مسلحانه با نیرو‌های امنیتی از سوی حکومت دستگیر و به کابل انتقال داده شده‌اند.

روزنامه در ادامه نوشته که بعد از دستگیری قیصاری جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری تهدید نموده که اگر قیصاری رها نشود وضعیت در برخی از ولایات شمال به وخامت خواهد گرائید و در داخل حکومت هم شورش‌ها علیه حکومت آغاز خواهند شد.

به باور نویسنده، این نوع افراد نسبت به طالبان به کشور بیشتر خطرناک هستند و حکومت نباید به خواست آنان تمکین کند و باید این پروسه ادامه پیدا نماید.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که اقدامات حکومت علیه جنایتکاران خواست تمام افغانان است.

روزنامه در ادامه گفته که در داخل کشور کسانی هستند که از سلاح و زور کار می‌گیرند، در طول چند دهه بالای مردم فشار وارد می‌نمودند و از حکومت هم باج می‌گرفتند.

به باور روزنامه از بین بردن این چنین اشخاص بسیار زیاد لازمی است و باید از خودسری‌ها جلوگیری به عمل بیاید.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نگاشته‌است که حکومت یک قوماندان ملیشه دوستم و یک قوماندان غیر مسئول را از بدخشان گرفتار نمود که در واکنش این اقدام حکومت، در ۷ ولایت شمال افغانستان مردم دست به تظاهرات زدند، راه بندر آقینه را مسدود ساختند و بر خلاف منافع ملی بیرق متفاوت را بر افراشتند.

  • سرمقاله نویس سؤالاتی را مطرح نموده که حکومت این اقدام را به‌خاطر چه انجام داده است؟
  • آیا هدف حکومت محاکمه افراد غیر مسئول بود؟

باید به این سؤال‌ها پاسخ ارائه شود.

  • هم‌چنان این‌که در سه و نیم سال گذشته چرا برای ملیشه سازی از سوی حکومت کار صورت گرفت؟
  • و آیا افراد غیر مسئول که در مرکز هستند هم باید مورد محاکمه قرار بگیرند یا آنان معاف هستند؟

به باور سرمقاله نویس در این مورد موجودیت ابهام نگرانی‌های مردم را افزایش می‌دهد.

روزنامه از قول بابر فرهمند رئیس رفتر معاون اول ریاست جمهوری نوشته که اگر حکومت علیه تطاهر کننده‌گان از سلاح کار بگیرد آنان نیر به عمل مشابه دست خواهند زد.

XS
SM
MD
LG