لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۴۲

ماندگار: نشست عربستان سعودی نقطه عطف در تاریخ افغانستان است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتاً روی نشست صلح جده تبصره کرده‌اند.

  • ماندگار

روزنامه ماندگار در صفحه نخست‌اش نوشته که نشست عالمان اسلام در عربستان سعودی، نقطه عطف در تاریخ افغانستان است.

روزنامه از قول یک تن از اشتراک کننده‌گان این نشست نوشته که تا هنوز در این چهار دهه هیچ گردهمایی به این اهمیت در عالم اسلام در مورد جنگ افغانستان دایر نشده‌است.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته که طالبان را جهت گفتگوهای صلح به حرمین شریفین دعوت می‌نمایند.

روزنامه نوشته که هیئت عالمان افغانستان که در نشست عربستان سعودی اشتراک دارند، به‌خاطر ختم جنگ جاری در افغانستان و آغاز گفتگوها با طالبان ۸ پیشنهاد را ارائه کردند.

در ادامه از قول امام کعبه نوشته شده که جنگ در افغانستان یک فتنه است و باید در زودترین فرصت متوقف شود.

ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که طالبان جواز جنگ در افغانستان را مرتبط می‌دانند به حضور نیروهای خارجی و می‌گویند که افغانستان یک کشور اشغال شده‌است.

به باور سرمقاله نویس عملکرد خود طالبان هم که افراد ملکی را هدف قرار می‌دهند توجیه پذیر نیست.

  • هیرت آف ایشیا

روزنامه هیرت آف ایشیا هم روی نشست عربستان بحث نموده و گفته شده که عالمان جهان اسلام در نشست عربستان گفته‌اند که جنگ در افغانستان یک فتنه است و در هر دو طرف، مسلمانان کشته می‌شوند.

در ادامه از قول امام کعبه نوشته که جنگ جاری در افغانستان دیگر قابل تحمل نیست و باید به آن نقطه پایان گذاشته شود و تأکید نموده که آنان از پروسه صلح در افغانستان حمایت می‌نمایند.

در ادامه از قول امام کعبه هم‌چنان گفته شده که در هر جا که مسلمان باشد آنجا باید صلح حکمفرما باشد.

در مطلب از قول رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی نوشته شده که عالمان جهان اسلام باید نقش فعال در حل معضل افغانستان بازی نمایند و طالبان را ترغیب کنند تا آماده گفتگو با حکومت افغانستان شوند.

رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید نموده که جنگ جاری در افغانستان در تضاد با اسلام است.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته که افغانستان به‌خاطر آوردن صلح و ثبات نیاز جدی به همکاری عالمان دینی دارد.

روزنامه در سرمقاله‌اش نوشته که دیگر برای طالبان بهانه به‌خاطر ادامه جنگ وجود ندارد.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس از قول امام کعبه نوشته، کسانی‌که صلح می‌خواهند مسلمانان کامل اند و آنانی که صلح نمی‌خواهند راه شیطان را تعقیب می‌نمایند.

روزنامه نوشته که نشست عالمان جهان اسلام در عربستان سعودی نمایانگر این است که مسلمانان جهان امروز پی برده‌اند که این گروه‌ها صرف با ابزار قرار دادن اسلام و شریعت می‌خواهند در حقیقت به دشمنان اسلام مصدر خدمت شوند.

در ادامه گفته شده که نشست عربستان بهترین فرصت برای افغانستان است تا واقعیت‌های موجود در این کشور را به‌طور شاید و باید آن به جهان اسلام شریک سازد.

در مطلب هم‌چنان آمده، زمان خاموشی عالمان دین در برابر گروه‌های دهشت‌افگن در جهان به پایان رسیده که می‌شود به سخنان دیروز صالح بن عبدالله بن حمید امام کعبه که از پروسه صلح افغانستان حمایت کرد و خواستار پایان هر چه عاجل جنگ در افغانستان شد، استناد کرد.

XS
SM
MD
LG