لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۰۰

رئیس دفتر دوستم: اشرف غنی علاقه‌ای به برگشت جنرال دوستم به کشور ندارد


به دنبال دیدار سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، گمانه زنی‌ها بر برگشت دوباره آقای دوستم به کشور بیشتر شده‌است.

اما معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، آقای دانش هیچ پیام رسمی رئیس جمهور غنی را به آقای دوستم منتقل نکرده‌است.

عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، در حالی‌که چند روز قبل آقای غنی صحبت تیلیفونی با آقای دوستم داشت، اما هیچ اشاره برای برگشت وی نکرده‌است.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان
عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان

وی افزود:

"جناب آقای دانش با معاون اول ریاست جمهوری ملاقات دوستانه داشته، کدام مأموریت رسمی یا کدام پیام از سوی رئیس جمهور را حمل نکرده‌است و ما باور نداریم که رئیس جمهور علاقه‌مند برای برگشت معاون صاحب باشد و دلیل‌اش را هم نمی‌دانیم."

این در حالیست که آقای دانش پس از اشتراک در مراسم تحلیف رئیس جمهور ترکیه، شام دوشنبه با جنرال دوستم دیدار کرده و گفته‌است حضور آقای دوستم در کشور یک ضرورت است.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان
سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان

آقای دانش افزوده‌است که موجودیت آقای دوستم در کشور گام مؤثر در جهت تحكيم روند تفاهم ملی، پيشرفت پروسه صلح، برگزاری انتخابات و استحكام وحدت ملی است.

پیش از این محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، عطا محمد نور والی پیشین بلخ و رئیس اجرائیه حزب جمعیت و عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفتند، مطابق قانون اساسی هیچ‌کس به‌شمول دولت صلاحیت تبعید کسی را ندارد و عدم برگشت آقای دوستم به کشور سؤال برانگیز است.

این در حالیست که به تازه‌گی جنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق نامۀ سرگشادۀ به سران عضو ناتو فرستاده و گفته اند که رئیس جمهور غنی در سال‌های اخیر تلاش بر تحمیل حاکمیت یک حلقه خاص قومی بر سایر اقوام کرده‌است.

هم‌چنان در این نامه آمده که آقای غنی تحت نام پروسۀ صلح کوشش کرده تا زمینۀ توسعه نفوذ گروه‌های دهشت‌افگن را بر سایر مناطق فراهم سازد.

خواستیم تا نظر ریاست جمهوری را نیز در این باره داشته باشیم، اما شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری از سخن گفتن در این مورد ابا ورزید.

نزدیک به دو سال می‌شود که معاون اول ریاست جمهوری ظاهراً در تبعید در ترکیه به سر می‌برد.

در همین حال شماری از جریان‌های سیاسی می‌گویند که حکومت به‌خاطر کاهش تشنجات اخیر در شمال کشور روی برگشت دوباره جنرال عبدالرشید دوستم برنامه‌ریزی می‌کند.

احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه مسعود
احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه مسعود

احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه مسعود روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت:

"در قسمت برگشت دوبارۀ جنرال دوستم حکومت اشرف غنی تلاش می‌کند تا پای او را دوباره به کشور بکشاند تا ملت که در شمال کشور قیام برپا کرده، آن‌ها را خاموش کند و پس از آن دوباره آقای دوستم را تحت فشار قرار خواهد داد."

اما برخی دیگر از جمله مقصود حسن‌زاده رئیس حزب بیداری ملت افغانستان و عضو خانه احزاب سیاسی به این باور است که تلاش‌های اخیر حکومت به‌خاطر استفاده از نفوذ و حضور جنرال دوستم در انتخابات آینده کشور است.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG