لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۲

ویسا: سران ناتو بجای تأکید بر ادامه جنگ به فکر پایان جنگ باشند


روزنامه‌‌های چاپ امروز کابل روی نشست سران ناتو و تعهدات جدید این سازمان برای افغانستان و بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون ریاست جمهوری افغانستان تبصره نموده‌اند.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی از قول سرمنشی ناتو نوشته که زمان حضور نظامیان ناتو در افغانستان، بسته‌گی به اوضاع امنیتی این کشور دارد.

روزنامه نوشته که سران کشورهای ناتو در دومین نشست سالانه این سازمان در بروکسل، بار دیگر بر تقویت نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه بر نیرومند سازی بخش هوایی اردو افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم تأکید کردند.

روزنامه از قول ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو نوشته که کمک مالی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد یافت.

هم‌چنان از قول وی گفته شده که از پیشنهاد صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان حمایت می‌کند.

ویسا

روزنامه ویسا نوشته که سران ناتو بجای تأکید بر ادامه جنگ در افغانستان به فکر پایان این جنگ باشند.

روزنامه نوشته که تمدید تعهد ناتو به حمایت نظامی از افغانستان تا سال ۲۰۲۴میلادی تأکید این سازمان را به ادامه جنگ در افغانستان نشان می‌دهد.

روزنامه از قول اعضای پارلمان افغانستان نگاشته‌است که آموزش نیروهای امنیتی افغان مهم است اما سران ناتو بجای تشدید جنگ، برای ختم جنگ در افغانستان تصمیم بگیرند.

دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش روی بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نوشته که بازگشت دوستم، پیشرفت در عقب نیشنی حکومت.

روزنامه نوشته که شایعاتی وجود دارد مبنی بر این‌که جنرال دوستم در طی روز‌های آینده به کشور باز می‌گردد.

روزنامه نوشته احتمال بازگشت دوستم زمانی بیشتر شد که یکی از قوماندانان مردمی تحت حمایت جنرال دوستم از سوی حکومت دستگیر شد که این عملکرد حکومت با واکنش تند طرفداران آقای دوستم مواجه شد.

درادامه گفته شده که معاون دوم ریاست جمهوری هم در حاشیه محفل تحلیف رئیس جمهور ترکیه با جنرال دوستم ملاقات داشته‌است که این خود نشان از درمانده‌گی حکومت در حل مناقشات دورنی است که خود رئیس جمهور مسبب آن است.

روزنامه نوشته، آنچه که در این میان نباید نادیده گرفته شود این است که موافقت به بازگشت آقای دوستم به کشور در حالی صورت می‌گیرد که سراسر شمال به شورش و بلوای ازبک‌ها و ترکتباران مبدل شده‌است.

ولی روزنامه مانده‌گار از قول نزدیکان جنرال دوستم نوشته که زمان برگشت جنرال دوستم به کابل مشخص نیست.

روزنامه از قول بشیر احمد ته ینج نوشته که آنان مطالبات و خواست‌های شانرا به ریاست جمهوریشریک ساخته‌اند و تا زمانی‌که خواست‌های آنان از سوی ارگ پذیرفته نشود، آمدن معاون اول ریاست جمهوری به کشور صورت نمی‌گیرد.

XS
SM
MD
LG