لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۶

نگاه روزنامه های معتبر جهان در مورد افغانستان


روزنامه های معتبر دنیا همواره موضوعات جاری در افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهند

دو نشریه معتبر بین‌المللی در مورد افغانستان به ویژه تصامیم تازۀ که در اجلاس سران کشور های عضو ناتو در مورد افغانستان اتخاذ شده‌است، مطالبی را به نشر رسانده‌اند.

  • نشریه دفینس ون Defense One

نشریه دفینس ون Defense One در شماره اخیر خود می‌نویسد، رهبران ناتو در اجلاس اخیر خود در یک مورد همه با هم نظر موافق داشتند و بدون تردید اعلان نمودند که حمایت آن‌ها از قوای نظامی افغان تا سال ۲۰۲۴ دوام خواهد کرد.

در اعلامیه مشترک آن‌ها آمده‌است که کشورهای عضو ناتو تصمیم گرفته‌اند که حضور خود را در این کشور ادامه می‌دهند و این حضور تا زمانی‌که وضعیت در افغانستان تغییر مثبت نیابد، ادامه خواهد داشت.

نشریه از قول اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌نویسد که گفته‌است او در حاشیه این اجلاس با رئیس جمهور امریکا ملاقات کرده و او را قانع ساخته‌است که حضور قوای امریکایی را در افغانستان حفظ کند.

اشرف غنی با این نشریه مصاحبه اختصاصی داشته و در پاسخ به این سؤال نشریه دفینس ون که امریکا در پی فرا خواندن عساکر خود به کشور شان است، گفت این نظر قبل از ملاقات وی با دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا مطرح شده بود، اما نه بعد از آن.

رئیس جمهور اشرف غنی به نشریه گفته‌است که افغانستان نقطۀ تفاهم بین کشورهای ناتو است نه اختلاف و حمایت کشورهای ناتو ، پشتیبانی از تلاش‌های صلح و آتش‌بس در افغانستان را نیز در بر می‌گیرد.

محمد اشرف غنی به نشریه گفته‌است، رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ روش و شخصیت خاص دارد و برای قناعت وی، قضیه باید مستدلل به او پیشنهاد شود و او افتخار می‌کند که بگوید در این ساحه قناعت رئیس جمهور امریکا را حاصل کرده‌است.

  • روزنامه دیلی میل

روزنامه دیلی میل چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی دارد در رابطه با کشته شدن چند عسکر امریکایی در افغانستان که در بخش آن می‌نویسد؛ حملات داخلی و تلفات سربازان امریکایی شاید قوای امریکا را وادار بسازد که در طرز کار خود تغییر بار آورند.

تا سال ۲۰۱۴ که هنوز ماموریت محاربوی قوای امریکا در افغانستان ادامه داشت، این‌گونه حملات در افغانستان زیاد بود و بسیاری از سربازان خارجی در افغانستان هدف چنین حملات قرار می‌گرفتند و کسانی‌که یونیفورم قوای افغان را به تن داشتند، اسلحه خود را به سمت متحدین خارجی خود می چرخاندند.

​به نوشته روزنامه مقامات امریکایی گفته‌اند که در اخیر هفته گذشته سه سرباز امریکایی در افغانستان هدف قرار گرفتند که یک تن کشته و دو تن مجروح شدند، اما مقامات نظامی امریکا تأکید نمودند که این حملات مانع دوام مأموریت تعلیم و تربیه نظامی آن‌ها در افغانستان نخواهد شد و آن‌ها بکار خود ادامه می‌دهند.

یک موضوع دیگر هم در این حملات جالب است. به نوشته روزنامه دیلی میل در حمله اخیر سرباز افغان بر عساکر امریکایی، طالبانی‌که در گذشته مسئولیت چنین عمل را به عهده می‌گرفتند و یا حداقل می‌گفتند که سرباز حمله کننده با آن‌ها ارتباط داشت، اما این بار آن‌ها گفتند که سرباز افغان به تنهایی عمل کرده ولی طالبان از این اقدامش استقبال می‌کنند.

XS
SM
MD
LG