لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۴

ایران علیه امریکا در محکمه بین المللی عدالت اقامه دعوا کرده است


ساختمان مرکزی محکمه بین المللی عدالت

محکمه بین‌المللی عدالت تأیید کرده‌است که ایران بخاطر وضع دوباره تحریم‌ها از سوی امریکا، در این محکمه علیه امریکا اقامه دعوا کرده‌است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا با وضع دوباره تحریم‌ها بالای ایران از موافقتنامه هسته‌ای امضا شده میان ایران و شش قدرت جهان تخطی کرده‌است.

این، در اقامه دعوای که تهران به محکمه بین‌المللی عدالت یا ICJ سپرده، آمده‌است.

ICJ این مسئله را به روز سه‌شنبه ۲۶ سرطان یک روز پس از آن تأیید کرد که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشت که قضیه را در ICJ ثبت کرده‌اند تا با ایالات متحده به‌خاطر وضع غیر قانونی دوباره تحریم‌های یک‌جانبه بالای ایران، محاسبه شود.

آقای ظریف در ادامه نوشته‌است که ایران در برابر بی حرمتی امریکا به دیپلوماسی و مکلفیت‌های قانونی‌اش، به حاکمیت قانون متعهد است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران

ظریف در ادامه نوشته‌است، مهم است تا علیه آنچه او تخطی امریکا از قانون بین‌المللی خوانده مبارزه شود.

ایران در سال ۲۰۱۵ موافقتنامه هسته‌ای را با شش قدرت جهان – امریکا، روسیه، فرانسه، چین، جرمنی و بریتانیا امضا کرد.

بر اساس این موافقتنامه، این شش قدرت و اتحادیه اروپا روی رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران توافق کردند.

در بدل، ایران غنی سازی یورانیم اش را کاهش داد و تعهد سپرد که روی تولید اسلحه هسته‌ای کار نمی‌کند.

هر چند بخشی از تحریم‌های امریکا بالای ایران باقی ماند، اما رفع تحریم‌های جهانی به ایران اجازه داد تا نفت و گاز طبیعی اش را در بازار های جهان بفروشد.

اما دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه می خروج امریکا از موافقتنامه هسته‌ای با ایران و وضع دوباره تحریم‌ها بالای آن کشور را اعلام کرد.

او این موافقتنامه را ناقص و پُر از کاستی‌ها خوانده‌است.

ترمپ هفته گذشته در جریان جلسه سران ناتو در بروکسل پایتخت بلجیم گفت: با افزایش تحریم‌های امریکا بالای ایران، در یک مقطع خاص آن‌ها برایم زنگ خواهند زد و می‌گویند بیایید که یک معامله کنیم و ما یک معامله خواهیم کرد.

اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به روز سه‌شنبه ۲۶ سرطان گفت که اگر ترمپ پس از خروج از موافقتنامه بین‌المللی می‌خواهد گفتگو کند، او باید خودش ابتکار تماس را در دست بگیرد، بخاطری‌که رهبری ارشد ایران حالا هر گونه مذاکره با ایالات متحده را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG