لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۱

ارگ : بازگشت دوستم به کابل جریان بررسی دوسیه های حقوقی علیه وی را متوقف نمی سازد


قرار است جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان پس از حدود یک سال تبعید، امروز یک‌شنبه وارد کابل شود.

ریاست جمهوری و دفتر معاونیت اول رئیس جمهور می‌گویند، بر اساس موافقتنامه که بین ارگ و جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور در ترکیه صورت گرفته‌است، او امروز یک‌شنبه به کابل بر می‌گردد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز به رادیو آزادی در مورد برگشت معاون اول رئیس جمهور گفت:

"جنرال دوستم قرار است فردا به کابل تشریف بیآورد و سایر مسایل همه موضوعات حقوقی است و مطابقت با قانون پیگیری می‌شوند."

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری، دیروز در کابل به خبرنگاران گفت، جنرال عبدالرشید دوستم روز یک‌شنبه به کابل می‌آید و بحیث معاون رئیس جمهور به کار خود دوام می‌دهد.

بگفته آقای چخانسوری اتهام‌های وارد شده بر جنرال دوستم و ادعا بر ضد وی از سوی ادارات عدلی و قضایی کشور بررسی می‌شود و این ادارات در کار شان در چوکات قانون مستقلانه عمل می‌کنند.

پیش از این، عنایت الله بابر فرهمند، رئیس دفتر معاونیت اول رئیس جمهور گفته بود که مقام‌های دولتی و حامیان عبدالرشید دوستم از بازگشت وی به کابل استقبال می‌کنند.

انتظار می‌رود که با برگشت جنرال دوستم به کابل، مظاهرات در برخی از ولایات شمالی افغانستان که نزدیک به سه هفته جریان دارد، پایان یابد.

مظاهره کننده‌گان که در ولایت فاریاب، جوزجان و سمنگان و برخی ولایت دیگر درواز‌ه‌های ادارات دولتی را بسته و تعدادی از تأسیسات را تحریب کرده‌اند، خواستار بر گشت جنرال دوستم و رهایی نظام الدین قیصاری قوماندان امنیه ولسوالی قیصار بودند.

نظام الدین قیصاری
نظام الدین قیصاری

عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان یک سال قبل پس از آنکه به تجاوز جنسی و شکنجه رقیب سیاسی اش و والی پیشین جوزجان احمد ایشچی متهم شد و به عکس‌العمل‌های بین‌المللی روبرو گردید، به ترکیه رفت.

XS
SM
MD
LG