لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۴۰

کاروان صلح خواهان معلولین هرات سفر شان را به سوی کابل آغاز کردند


آرشیف
آرشیف

کاروان صلح خواهان ولایت هرات نخستین سفر شان را به سوی کابل آغاز کردند.

تمام اعضای این کاوران که در این سفر شرکت کرده معلول هستند و تلاش دارند تا صدای صلح خواهی شان‌را به طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان برسانند.

این معلولان که در جریان جنگ ها و حملات تروریستی بخشی از بدن شان را از دست داده می گویند، نمی خواهند تا نسل آینده افغانستان همانند آنان قربانی جنگ شوند.

بیست تن از معلولان ولایت هرات می خواهند برای رساندن پیام صلح خواهانه شان، از این ولایت تا کابل پیاده بروند.

محمود مجروح و منصور ارباب زاده دو تن از معلولان و اعضای کاروان صلح خواهان ولایت هرات می‌گویند، مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند و طرف های درگیری باید به خواست های صلح خواهانه مردمپاسخ مثبت بدهند.

"ما از دو طرف می‌خواهیم که بیایند بنشینند صلح کنند و جنگ را خاتمه دهند، به کشور خود آبادی کنند، کار کنند، خدمت کنند از این بیشتر جنگ نکنند. ما هر روز در هر ولایت کشته می‌دهیم، هر گروهی در هر جای‌که است، چه دولت و چه طالب بیایند به تفاهم برسند و جنگ را ختم کنند که کشور ما از این بیشتر و یران نشود."

"ما امروز می‌خواهیم که از هرات به سمت کابل حرکت کنیم به هدف صلح در افغانستان. ما از حکومت افغانستان و طالبان می‌خواهیم که از این بیشتر جنگ نکنند و جنگ مایه بدبختی و خرابی وطن ما است."

این معلولان می‌گویند، دیگر نمی‌خواهند نسل نو افغانستان در‌‌ جریان جنگ‌ها و حملات تروریستی جان‌های شان‌را از دست بدهند و یا هم مانند آنان معلول شوند.

مرتضی و عبدالظاهر دو تن از معلولان و اعضای کاروان صلح خواهان ولایت هرات می‌گویند، خودشان قربانی جنگ‌ها شده اند و نباید بیشتر از این جوانان افغانستان تلف شوند.

آنان می‌گویند:

"جنگ و خونریزی بس شود، نصف مردم فلج شد، از دولت می‌خواهیم که همراهی برادران ناراضی ما بشیند که جنگ و خونریزی ختم شود."

"سی سال است که ما همرای جنگ سروکله می‌زنیم و قربانی می‌دهیم، هر روز می بینیم که فرزندان ما، پدران ما و مادرهای ما، یا به انتحاری و یا هم در صحنه‌های جنگ کشته می‌شوند."

این معلولان می گویند، جنگ جاری جز برادرکشی و ویرانی ثمره دیگری نداشته و باید هرچه زودتر متوقف شود.

این نخستین باری است که باشنده‌های ولایت هرات برای رساندن صدای صلح خواهانه شان راهی ولایت‌های جنوبی و مرکز افغانستان می‌شوند.

اخیراً مردم در ولایات مختلف افغانستان حرکات مشابه صلح خواهانه را براه انداخته بودند و از طرف های درگیر جنگ خواستند به خواست های صلح خواهانه مردم پاسخ مثبت بدهند.

گزارش: شاه پورصابر

XS
SM
MD
LG