لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۰۶

جان بولتون: ایران باید حمایت از تروریزم را کنار بگذارد


در حالیکه تحریمات شدید امریکا بر ایران به روز سه شنبه از سر گرفته شد، مشاور امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید واشنگتن در همکاری با کشورهای مختلف تلاش دارد واردات نفت از ایران را به صفر کاهش بدهد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا نیز دیروز در یک پیام تویتر کشورهای جهان را از تجارت با ایران هشدار داده نوشته بود:

"تحریمات بر ایران رسماً آغاز شد، این تحریمات شدیدترین تحریمات می‌باشد و در ماه نوامبر به سطح بلندتری خواهد رسید، هر کسیکه با ایران تجارت کند، با امریکا تجارت نخواهد کرد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

​تحریمات امریکا بر ایران که دیروز آغاز شد و دسترسی ایران به بانکنوت‌های امریکایی را محدود می‌سازد و صنایع کلیدی ایران مانند صنعت موتر و قالین را هدف قرار می‌دهد، اما گمان نمی‌رود که این تحریم‌ها عواقب فوری اقتصادی برای ایران را در بر داشته باشد.

جان بولتون: ما خواهان عقب نشینی ایران از فعالیت‌های پرخاشگرانه نظامی در شرق میانه، پایان حمایت ایران از تروریزم هستیم.

​ولی مرحله دوم این تحریمات که قرار است سر از پنجم نوامبر آغاز شود و سکتور مهم نفت ایران را هدف قرار بدهد، می‌تواند با وجود آن خیلی مخرب باشد که چین هند و ترکیه سه مشتری بزرگ ایران از کاهش قابل ملاحظۀ خرید نفت ایران، خودداری کرده اند.

مرحله دوم تحریم‌های امریکا علیه ایران صنعت نفت ایران را هدف قرار خواهد داد.
مرحله دوم تحریم‌های امریکا علیه ایران صنعت نفت ایران را هدف قرار خواهد داد.

​جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا دیروز در صحبتی با خبرنگاران در قصر سفید در پاسخ به این سؤال یک خبرنگار که آیا در مورد ادامه خرید نفت ایران از سوی چین، هند و ترکیه نگران است گفت:

"نخیر، ما با همه کشورها کار می‌کنیم تا واردات نفت ایران را به صفر کاهش دهیم و در این زمینه پیشرفت نیز می‌کنیم. فکر می‌کنیم این تحریمات قبلاً شدید و زننده اند و فکر می‌کنیم عواقب اقتصادی منفی را برای ایران باعث خواهد شد."

کشورهای اروپایی که توافق هستوی با ایران را امضا کرده بودند، از تصمیم ترمپ خیلی نگران اند، تصمیم که چندین شرکت بزرگ اروپایی را از ترس پرداخت جریمه وادار به ترک ایران کرده است.

تحریم‌های که بر ایران اعلان شد، صنایع قالین و موتر سازی ایران را هدف قرار داده است.
تحریم‌های که بر ایران اعلان شد، صنایع قالین و موتر سازی ایران را هدف قرار داده است.

ترمپ به روز دوشنبه گفته بود آماده گفتگوهای جدید به هدف رسیدن به یک توافق همه جانبه با ایران است، ولی جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ دیروز به تلویزیون فاکس نیوز گفت:

"ما خواهان یک عقب نشینی وسیع‌تر ایران از حمایت آن‌ها از تروریزم بین‌المللی، فعالیت‌های پرخاشگرانه نظامی ایران در شرق میانه و برنامه راکت‌های بالیستیک و هستوی ایران هستیم."

بولتون افزود، چیزهای زیاد در ایران جریان دارد که تهران باید به سبب آن پاسخگو باشد.

XS
SM
MD
LG