لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۰

شورای صلح امیدوار نقش "م. م" در آغاز گفتگوهای عملی صلح با طالبان است


شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری می‌کند که سازمان ملل نقش‌اش را در بخش آغاز گفتگوهای عملی صلح با طالبان مسلح، به خوبی ایفا کند.

پس از آن که معاون امور سیاسی سرمنشی سازمان ملل‌متحد برای ختم جنگ در افغانستان روی دوام دیالوگ‌های سیاسی تأکید کرده است، شورای عالی صلح می‌گوید که این سازمان باید برای عملی شدن این روند تلاش نماید.

عطاالرحمن سلیم معاون این شورا روز پنچشنبه «۱۸ اسد ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت که در گذشته نیز مشوره و همکاری میان شورای صلح و یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان وجود داشت، اما اکنون که صحبت از گفتگوهای مستقیم با طالبان مطرح است نقش این سازمان می‌تواند کمک برزگی در این راستا باشد.

عطالرحمان سلیم
عطالرحمان سلیم

این که در کدام بخش‌های پروسه صلح سازمان ملل می‌تواند نقش داشته باشد آقای سلیم چنین بیان می‌دارد:​

"باید برای صلح زمینه‌سازی کند برای صلح مقدمات را فراهم نماید در هر صورت که این سازمان با ما همکاری کند و زمینه همکاری آنان با ما فراهم باشد ما از آن استقبال می‌کنیم."

این در حالیست که اخیراً میروسلاف ینچا معاون امور سیاسی سرمنشی سازمان ملل‌متحد در جریان یک سفر دو روزه رسمی به کابل با ستایش از تلاش‌های صلح حکومت افغانستان گفت که در صورت تقاضا، این سازمان آمادۀ هر نوع کمک با افغانستان است.

در یک اعلامیۀ دفتر سازمان ملل‌متحد در کابل از قول میروسلاف ینچا گفته شده که وی با مقامات افغان و رهبران سیاسی مستقل در مورد جهات مختلف گفتگوهای صلح بین حکومت افغانستان و طالبان صحبت کرده‌است.

رهبر حرکت مردمی صلح‌‌خواهان نیز نامه‌ای را با خون دست خود خون‌آلود کرده و آن را به دفتر معاونت سازمان ملل‌متحد «یوناما» در کابل سپرده بود.

از سوی هم انتظار خادم یکی از آگاهان سیاسی می‌گوید که سازمان ملل‌متحد به حیث ضامن می‌تواند نقش بارزی را در موضوع مذاکرات صلح حکومت با طالبان ادأ کند.

انتظار خادم
انتظار خادم

او افزود:

"ملل‌متحد در مذاکرات صلح حکومت با طالبان نقش بسیار مهم را ایفأ کرده می‌تواند، در این راستا وقتی که حکومت با طالبان به تفاهم می‌رسد ملل‌متحد می‌تواند به حیث یک ضامن خوب نقش‌اش را ادأ کند بالای طالبان فشار وارد کند و همچنان کشورهای حامی جنگ افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا صلح در افغانستان برقرار گردد."

در این حال خالد سادات یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید که سازمان ملل‌متحد از گذشته پیام‌اش را به طالبان رسانیده و گفته است که در مسئله تلاش‌ها برای صلح حکومت افغانستان تنها نبوده، بلکه حمایت جهانی را با خود دارد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG