لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۰۰

کمیسیون تدارکات ملی: در ۴ سال گذشته ده‌ها میلیارد افغانی صرفه‌جویی شده‌است


مسئولان کمیسیون تدارکات ملی افغانستان می‌گویند، در چهار سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ قرارداد از طریق کمیسیون تدارکات ملی امضأ شده و ده‌ها میلیارد افغانی صرفه‌جویی شده‌است.

مسئولان اداره و کمیسیون تدارکات ملی با راه اندازی کنفرانس ملی، دستآورد‌های چهار ساله‌‌شان را به بیان کرده و تأکید کردند که در این مدت کارهای مؤثری را در بخش تأمین شفافیت در پروژه‌های انکشافی و قرارداد‌ها انجام داده‌اند.

همایون قیومی عضو کمیسیون تدارکات ملی و سرپرست وزارت مالیه افغانستان به روز پنجشنبه «۱۸ اسد ۱۳۹۷» در کنفرانس ادارۀ تدارکات ملی گفت، کمیسیون تدارکات ملی از آغاز کارش تا کنون ۱۵۹ جلسه را برگزار نموده که در نتیجۀ کارهای انجام شده میلیارد‌ها افغانی در بخش قرارداد‌ها صرفه‌جویی شده‌است.

او افزود:

"اضافه‌تر از ۲۶۹۸ قرارداد از طریق کمیسیون ملی تدارکات امضأ شده و ۳۴.۸ میلیارد افغانی صرفه‌جویی شده‌است در مدت همین چهار سال بین ۱۸ تا ۲۰ قلم اجناس مختلف را که افغانستان وارد می‌کرد، حالا به خودکفایی رسیده‌است."

وی همچنان گفت که تلاش به‌خاطر ایجاد سهولت‌ها به ادارات و وزارتخانه‌ها نیز از سوی اداره و کمیسیون تدارکات ملی جریان دارد.

الهام عمر هوتکی رئیس ادارۀ تدارکات ملی همچنان در این نشست از معرفی سیستم تدارکات الکترونیکی برای اولین بار خبر داده و گفت با معرفی این سیستم می‌خواهند تا شفافیت بیشتر در بخش تدارکات به‌وجود آید.

ادارۀ تدارکات ملی افغانستان به هدف بررسی دستآورده‌ها، مشکلات و برنامه‌های آینده برای بهبود کارها در این اداره کنفرانسی را به شرکت مقامات دولتی و نماینده‌گان جامعه جهانی برگزار کرد.

ادارۀ تدارکات ملی و کمیسیون تدارکات ملی حدود چهار سال قبل پس از به‌وجود آمدن حکومت وحدت ملی و درک اهمیت سلامت تدارکات و مبارزه با فساد بر اساس فرمان رئیس جمهور کشور ایجاد گردید.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه از تلاش‌های چهار سالۀ اداره تدارکات ملی ستایش کرده و تأکید کرد که شیوۀ کار این اداره مورد تأیید نهادهای جهانی قرار گرفته‌است.

آقای عبدالله گفت که قبل از ایجاد این اداره‌ ده‌ها پروژۀ انکشافی به سبب موجودیت مشکل در قرارداد‌ها معطل قرار می‌گرفت، اما به‌گفته وی پس از ایجاد اداره تدارکات ملی مشکلات تا حدی زیادی مرفوع گردید.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او افزود:

"کار از یک نقطه دشوار شروع شد و امروز به اطمینان گفته می‌توانیم که در یک موقعیت به مراتب بهتر نسبت به آنچه که ما کار را آغاز کردیم، قرار داریم. از یک طرف بیشتر پروژه‌های که به سبب مشکلات تدارکاتی معطل شده بود در مورد آن تصمیم گرفته شد و از طرف دیگر صرفه‌جویی صورت گرفت."

اما آقای عبدالله گفت با وجود همه پیشرفت‌های انجام شده هنوز هم کار در بخش تقویت نهاد‌های دولتی باقی مانده و نیاز به همکاری بیشتر دارد.

وی همچنان ابراز امیدواری کرد که همکاری با تدارکات سبب تقویت سکتور خصوصی و رشد تولیدات داخلی گردد.

در این حال سید قیاس سعیدی کارشناس امور اقتصادی نیز کارکرد اداره تدارکات ملی را یک گام مثبت خوانده و می‌گوید با ایجاد این اداره و کمیسیون تدارکات ملی دست مافیا و افراد زورگو از قرارداد‌ها کوتاه شده است.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG