لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۰

اعتصاب غذایی زندانیان محبس پلچرخی وارد ششمین روز شد


آرشیف

شماری از زندانیان محبس پلچرخی کابل که دست به اعتصاب غذایی زده‌اند می‌گویند، سال‌ها می‌شود که ازفرمان‌های عفو رئیس جمهور بی بهره اند و در فرمان‌های تخفیف مجازات هم به آن‌ها توجه نشده‌است.

این اعتصاب کننده‌ها که شمار شان را هزارها تن می‌خوانند دو تن آن‌ها روز جمعه با گرفتن تماس تیلیفونی از زندان پلچرخی به رادیوآزادی گفتند:

"اسم من تورجان است از بلاک چهارم زندان پلچرخی صحبت می‌کنم، این ششمین روز است که ما اعتصاب غذایی کردیم، خواست ما اینست که باید ما مورد عفو قرار گرفته و با ما برخورد دوگانه نشود."

"نام من بهاوالدین است باشنده ولسوالی شیندند ولایت هرات استم، این‌جا زندانیانی هم وجود دارند که هفده سال را در زندان سپری کرده‌اند، حکم اعدام بالای‌شان صادر شده اما سرنوشت‌شان معلوم نیست، ما به همین خاطر اعتصاب کردیم و تا زمانی‌که خواست‌های ما قبول نشود به اعتصاب خود ادامه می‌دهیم تا وقتی که نمردیم."

آن‌ها خواست‌شان را درمورد رفقای زندانی‌شان که بالای آن‌ها حکم اعدام صادر شده و هنوز هم شب و روز ‌شانرا در زندان سپری می‌کنند، مطرح کرده و تأکید کردند که سرنوشت آن‌ها نیز باید روشن گردد.

انتقال این زندانیان به زندان‌های ولایت‌های مربوط ‌شان از خواست‌های دیگر این زندانیان را تشکیل می‌دهد.

فیصله اعتصاب غذایی از سوی زندانیان به روز یک‌شنبه هفته جاری صورت گرفت.

در این حال هاشم الکوزی رئیس کمیسیون امنیتی و دفاعی مشرانو جرگه که با این زندانیان ملاقات کرده‌است به رادیو آزادی گفت که حکومت باید به خواست زندانیان توجه کند.

هاشم الکوزی
هاشم الکوزی

در این حال ریاست عمومی محابس می‌پذیرد که یک تعداد از زندانیان اعتصاب غذایی را آغاز کرده‌اند.

محمد حلیم کوهستانی رئیس عمومی محابس افغانستان هر چند رقم دقیق اعتراض کننده‌ها را مشخص نکرد اما می‌گوید که خواست آن‌ها را به مقامات بالا رسانده‌است.

وی افزود:

" از چند روز به این طرف شماری از زندانیان محبس پلچرخی اعتصاب غذایی را آغاز کرده‌اند، یک تعداد آن تنها نان ما را نمی‌خورند، آن‌ها خواست‌های مختلف دارند ما خواست‌شان را به مقامات بلند پایه رسانده‌ایم فیصله اخیر را در این مورد آن‌ها می‌کنند که کدام خواست قانونی است پذیرفته شود و کدام خواست غیر قانونی است و رد گردد."

خواستیم نظر وزارت داخله را در این مورد داشته باشیم اما موفق نشدیم.

آقای کوهستانی ادعا ‌های را هم که از سوی زندانیان مطرح شده رد کرد که گویا کیفیت غذا خوب نبوده و از سوی مسئولان زندان با آن‌ها برخورد نا درست صورت می‌گیرد.

وی از وضعیت صحی اعتصاب کننده‌ها اطمینان داد و گفت که در زمان نیاز به زندانیان رسیده‌گی درست صورت می‌گیرد.

این نخستین اعتراض و خیزش زندانیان در محبس پلچرخی کابل نیست بلکه در سال‌های گذشته نیز آن‌ها چندین بار این گونه حرکت‌های اعتراضیه را راه اندازی کرده‌اند.

محبس پلچرخی کابل از زندان‌های بزرگ است که به اساس معلومات وزارت داخله افغانستان حدود ۷ هزار زندانی به اتهام جرایم مختلف مدت حبس‌شان را دراین زندان سپری می‌کنند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG