لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۷

شورای صلح: ایجاد دفاتر طالبان در کشورهای مختلف نیاز نیست


شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، ایجاد دفاتر طالبان در کشورهای مختلف نیاز نیست.

هم‌زمان با نشر گزارش‌ها در رابطه به گشایش دفاتر جدید طالبان در امارات متحده عربی و ازبکستان، شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، بجای بیشتر ساختن دفاتر باید روی حل مشکل اصلی تمرکز شود.

عزیزالله دین محمد معاون این شورا روز شنبه «۲۰ اسد ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، دفتر قطر یک آدرس مناسب طالبان است و اگر اراده وجود داشته باشد از همان طریق مشکل حل می‌گردد.

وی هر چند ایجاد دفاتر دیگر طالبان را ضروری نمی‌داند اما می‌گوید، اگر به‌خاطر مذکرات کدام آدرس دیگر انتخاب می‌شود مشکل نیست.

حاجي دین محمد
حاجي دین محمد

او افزود:

"شاید هم کنون آنقدر نیاز نباشد، اما این‌که برای آن‌ها در برخی کشور‌ها دفاتر سیاسی باز می‌شود این کار همان کشور‌ها است اما اگر گفتگوها میان افغانان حل می‌شود در کشور‌های مختلف سفارت خانه‌های افغانستان وجود دارد که همان سفارت مشترک همه است و این مشکلات را حل می‌کنند در حال حاضر هدف اصلی حل مشکل است که باید به آن توجه شود و آدرس که نیاز است آن دفتر قطر است."

این در حالیست که برخی رسانه‌ها به نقل از مقامات بلند رتبه حکومت نوشته اند، قرار است در آینده نزدیک علاوه بر دفتر قطر در تاشکند و دوبی هم دفاتر طالبان افتتاح گردد.

این منابع گفته اند که طالبان از طریق دفاتر ازبکستان و امارات متحده عربی با حکومت افغانستان و دیگر کشورها مذکرات صلح را دنبال خواهند کرد.

اما روزنامه دنیا نوشته است افراد نزدیک طالبان نیز گشایش دفتر آنان را در دوبی و تاشکند تائید کرده اند اما این گروه تا کنون در این مورد به رادیو آزادی چیزی نگفته اند.

منبع همچنان گفته است که پس از گشایش این دفاتر، دفتر دوحه مرکز تعلیمی طالبان و دفتر دوبی مکان رفت و آمد و ارتباطات، دفتر تاشکند کارهای سیاسی این گروه را به عهده خواهد داشت.

پیش از این ازبکستان گفته است که به‌خاطر مذاکرات صلح با طالبان در تماس است.

قابل یاد آوریست که دفتر طالبان در قطر در سال ۲۰۱۳ میلادی گشایش یافت و تا کنون دفتر سیاسی آن گروه است.

در عین حال محمد امین کریم مشاور ارشد رئیس جمهور در امور بین الملل می‌‌گوید، آنان از هر گامی که به‌خاطر صلح برداشته می‌شود حمایت می‌کنند.

محمد امین کریم
محمد امین کریم

او افزود:

"گپ مهم اینست که موثر ترین موقف این خواهد بود که طالبان دفتر رسمی خود را تحت حمایت تضمین شده داخلی و خارجی در داخل کشور و در پایتخت کشور افتتاح نمایند ولی اگر دفاتر در تاشکند، امارات و جاهای دیگر به‌خاطر پیشبرد پروسه صلح ایجاد می‌کند و تنها به‌خاطر این کار ما از آن حمایت می‌کنیم."

پیش از این رئیس جمهور غنی نیز گفته است که طالبان در هر جا که می‌خواهند وی آماده گفتگو با آنان است.

اما امین کریم که قبلاً پروسه صلح میان حکومت و حزب اسلامی را پیش می‌برد می گوید، اگر طالبان دفتر گفتگوهای صلح را در کابل باز کنند تاثیر گذار خواهد بود.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG