لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۳۸

داکتران: جمعیت زیاد از مردم از خدمات شفاخانه وزیر محمد اکبرخان بی‌بهره خواهند شد


داکتران شفاخانه وزیر محمد اکبرخان می‌گویند که اگر این شفاخانه به سکتور خصوصی واگذار گردد جمعیت بزرگ از ساکنان کابل از خدمات رایگان آن بی‌بهره خواهند شد.

پس از تفاهم حکومت افغانستان در خصوص واگذاری شفاخانه وزیر محمد اکبرخان به سکتور خصوصی برخی از داکتران این شفاخانه از سرنوشت نا معلوم آن تشویش دارند.

تعداد از آنان می‌گویند که مخالف نو آوری در سکتور صحت نبوده بلکه می‌خواهند تا نو آوری از سوی سکتور خصوصی طوری باشد که به تمامی افغان‌ها سهولت یکسان ایجاد کند نه این‌که افراد فقیر را از تداوی رایگان شفاخانه وزیر محمد اکبر خان هم محروم سازند.

عارف حارث و وحید دو تن از داکتران شفاخانه وزیر محمد اکبرخان روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی نگرانی شان را چنین مطرح کردند.

به گفته آنان:

"موقعیت جغرافیایی آن در ساحه‌ای قرار گرفته است که برای همه قابل دسترس است داکتران نگران هستند از این‌که خدمات که به مریضان می‌رسد غیر فعال می شود در صورت که این جز قانون اساسی افغانستان می‌باشد که خدمات صحی در این شفاخانه رایگان است."

"ممکن شفاخانه وزیر اکبر خان از تهداب برداشته شده به جای دیگری منتقل گردد آن هم در صورت که تعمیر پیدا شود و اگر چنین نشود شفاخانه وزیر اکبرخان محو شده پرسونل آن بی سرنوشت شده و جمعیت بزرگی از خدمات آن بی بهره خواهند شد."

آنان همچنان گفتند که در گذشته نیز چند شفاخانه دولتی به سکتور خصوصی واگذار گردید اما نتیجه آن قابل رضایت مردم واقع نشد.

این در حالیست که وزارت صحت عامه افغانستان گفته است، به اساس یک تفاهم بخشی از شفاخانه وزیر محمد اکبر خان به هدف ایجاد مشارکت میان سکتور عامه و سکتور خصوصی، به یک شرکت اماراتی خصوصی واگذار می‌گردد.

بخشی از شفاخانه وزیر محمد اکبر خان به هدف ایجاد مشارکت میان سکتور عامه و سکتور خصوصی، به یک شرکت اماراتی خصوصی واگذار می‌گردد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، پس از این تفاهم با شرکت اماراتی که در چندین کشور جهان ۱۴۰ شفاخانه و ۹ کمپنی دارو دارد، قرار است تا پس از ارزیابی در پانزده سال آینده یک مرکز بزرگ تداوی و آموزش صحی مدرن و مجهز را در کابل ایجاد کند.

اما احمد جان نعیم معین وزارت صحت عامه افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت که خدمات شفاخانه وزیر محمد اکبرخان در یک تعمیر جداگانه و توسط پرسنل فعلی آن مانند گذشته ادامه خواهد داشت.

احمد جان نعیم
احمد جان نعیم

او افزود:

"این شفاخانه از بین برده نمی‌شود این تعهد وزارت است که اگر کمپنی شخصی در مشورت با حکومت افغانستان شفاخانه وزیر اکبرخان را تحت پوشش قرار می‌دهد خدمات آن به گونه مکمل نگهداشته می شود چون ما نیاز داریم شفاخانه که تعداد مردم ما از آن استفاده می کنند ما نمی‌توانیم آن را مسدود کنیم."

به نقل از وزارت صحت عامه افغانستان، سالانه افغان‌ها ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دالر را به هدف تداوی به بیرون از کشور به مصرف می‌رسانند.

آقای نعیم افزود که یکی دیگر از فواید عمده واگذاری شفاخانه وزیر محمد اکبر خان به کمپنی خارجی، جلوگیری از مسافرت‌ افغان‌ها به هدف درمان به کشورهای خارجی و مصرف پول گزاف می‌باشد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG