لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۹

آرمان ملی: جنگ غزنی وارد پنجمین روز شد و غزنی به ویرانه مبُدل شده‌است


حمله طالبان بر شهر غزنی، اعتراضات و جنگ جاری موضوعات مهمی است که روزنامه‌های کابل روی آن بحث کرده‌است.

  • ویسا ​

روزنامه ویسا می‌نویسد مرکز کلتوری جهان اسلام و شهر پر افتخار غزنی افغان‌ها در چهار روز گذشته از بین رفت، چیزی از سوی طالبان و چیزی هم در اثر بمباردمان نیروهای خارجی در آتش سوخت.

روزنامه می‌نویسد که شهر غزنی در حکومت وحدت ملی چهارمین شهر است که طالبان آن‌را تصرف می‌کنند، اما به‌گفته روزنامه فاجعه غزنی چند برابر از فراه و کندز عمیق و بزرگ است.

روزنامه در یک مطلب جداگانه به مظاهره و احتجاج شماری از باشنده‌گان غزنی اشاره کرده که حکومت را در تأمین امنیت کشور به‌خصوص ولایت غزنی ناکام می‌دانند.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته است که باشنده‌گان غزنی در اعتراض‌شان در مورد فاجعه غزنی خواهان عدالت شده‌اند.

روزنامه نوشته است که اعتراض کننده‌ها وضعیت جاری در غزنی را پیچیده خوانده و از حکومت خواستند که برای پایان بخشیدن به جنگ غزنی و تأمین امنیت آن اقدام جدی نماید.

روزنامه در یک مطلب جداگانه نوشته است که در نتیجۀ جنگ جاری در غزنی شاهراه کابل-کندهار نیز مسدود شده که به سبب آن در یک روز یک میلیون دالر تاوان وارد می‌گردد.

  • سرخط

روزنامه سرخط نوشته است، در حالی که غزنی در چهار شب و روز گذشته در آتش سوخت، اما رئیس جمهور از جزئیات وضعیت جاری در غزنی بی‌خبر نگهداشته شده‌است.

در ادامه روزنامه بالای سخنگویان وزارت‌های دفاع و داخله نیز انتقاد کرده که در مورد وضعیت غزنی معلومات درست را با مردم شریک نکرده‌اند.

روزنامه در یک مطلب جداگانه به نقل از سخنگویان وزارت‌های دفاع و داخله می‌نویسد که عملیات از چهار سمت آغاز شده و به زودی در وضعیت غزنی تغییر می‌آورد.

  • هیواد

اما روزنامه دولتی هیواد نوشته است که رئیس جمهور در رابطه به وضعیت جاری در غزنی نشست سر قوماندانی اعلی را برگزار کرده و حالت امنیتی غزنی را ارزیابی کرده‌است.

روزنامه نوشته است که طالبان و شورشیان خارجی شب جمعه گذشته حمله گروهی را بالای شهر غزنی آغاز کردند که این حمله همانند حملات در فراه و کندز در بیرون از کشور پلان شده و شماری زیاد نظامیان پاکستانی در آن دخیل اند.

روزنامه می‌نویسد اگر از یک طرف ایران به‌خاطر نگهداشتن نفوذ خود تلاش‌های دوامدار را انجام می‌دهد از سوی دیگر روسیه و پاکستان نیز حضور شان را در موجودیت طالبان نشان می‌دهند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته است که رویداد غزنی بی‌کفایتی رهبران حکومت وحدت ملی را به نمایش می‌گذارد.

روزنامه نوشته است که جنگ غزنی امروز وارد پنجمین روزش گردید و طالبان غزنی را به ویرانه مبُدل کردند.

روزنامه نوشته است که پیش از وقوع این رویداد نماینده‌گان مردم غزنی در ولسی جرگه نگرانی‌شان را در مورد سقوط این ولایت با رهبران حکومت شریک کرده بودند.

اما به‌گفته روزنامه باوجود همه نگرانی‌ها رهبران حکومت و مقامات وزارت‌های دفاع و داخله به وضعیت غزنی توجه نکردند تا اینکه بالاخره این وضعیت پیش آمد.

  • انیس

روزنامه انیس به نقل از داکتر عبدالله رئیس اجرائیه حکومت نوشته است که تدابیر تازه برای سرکوب طالبان در غزنی گرفته شده است.

روزنامه نوشته است که رئیس اجرائیه حمله‌های هوایی مأموریت حمایت قاطع را در غزنی مفید خوانده و گفته است که به زودی شهر غزنی از وجود طالبان و تروریستان پاک‌سازی می‌گردد.

روزنامه در سرمقاله‌اش تأکید کرده است که این گونه حملات طالبان روند صلح را زیان رسانده نمی‌تواند و این روند مطابق به خواست افغان‌ها به پیش خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG