لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۴۴

اکانامیست: حملۀ شهر غزنی حیثیت حکومت افغانستان را با سؤال روبه‌رو کرده‌است


  • اکانامیست

ضربات حمله طالبان بر غزنی تنها جانی و مالی نبود، این موضوعیست که مجله اکانامیست در شمارۀ اخیر خود روی آن تمرکز کرده‌است.

مجله می‌نویسد باشنده‌گان شهر ۲۵۰ هزار نفری غزنی هنوز هم تدفین قربانیان جنگ اخیر این شهر را دوام می‌دهند.

به نوشته ملل‌متحد تعداد تلفات ملکی در این جنگ بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ نفر می‌باشد، در حدود صد سرباز نیروهای اردو و پولیس افغان هم کشته شده و تلفات طالبان هم به صدها تن می‌رسد.

در این حمله طالبان، بسیاری از بنا های دولتی هم تخریب شده‌اند.

ولی به نوشته مجله اکانامیست ضربه اساسی تلفات جانی و خسارات مالی نیست، بلکه حیثیت و توانایی حکومت افغانستان در این حمله طالبان به سؤال روبه‌رو شده است.

مجله می‌نویسد قبلاً هم طالبان کندز را موقتاً تصرف نموده و بر فراه هم حمله شدید انجام داده بودند، اما حمله بر غزنی فرق داشت، زیرا این ولایت در دروازه‌های کابل موقعیت دارد و طالبان می‌خواستند با این حمله خود نشان بدهند که اگر خواسته باشند گویا می‌توانند در هر زمان و هر محل حملات خود را پیش برند.

مجله هم‌چنان به حملات انتحاری اخیر در کابل و تلفات آن اشاره نموده می‌گوید با وصف این تصاویر تیره و تار اگر طالبان بار دیگر به آتش‌بس در عید قربان موافقه کنند روزنه‌های امید دوباره باز می‌شود، زیرا آتش‌بس موقتی که در عید رمضان ایجاد شد بسیار مردم را به دورنمای صلح در افغانستان امیدوار ساخت.

  • بزنس انسایدر

نشریه بزنس انسایدر در شمارۀ اخیر خود نوشته‌است که ایریک پرنس مؤسس شرکت خصوصی امنیتی بلک واتر سعی دارد که جنگ افغانستان را خصوصی بسازد و رئیس جمهور دونالد ترمپ را به این امر قانع گرداند.

ایریک پرنس مالک این شرکت خصوصی، میلیاردر امریکایی می‌گوید به این باور است که مشکل افغانستان را می‌تواند با یک چند هزار سرباز مسلح اجیر و سه و نیم میلیارد دالر مصرف حل کند، در حالی که امریکا از سال ۲۰۰۱ تا حال ۷۱۴ میلیارد دالر را در جنگ افغانستان خرج کرده‌است و فعلاً ۱۵ هزاز سرباز و ۳۰ هزار قراردادی آن در افغانستان فعال می باشند.

ایرک پرنس قبلاً هم در سال گذشته چنین پیشنهادی را برای خصوصی ساختن جنگ افغانستان ارائه کرده بود، اما در آن وقت جیمز متیس وزیر دفاع امریکا با آن مخالفت کرد.

هم‌اکنون هم وزیر دفاع امریکا و یک تعداد دیگر از مقامات این کشور با این پیشنهاد مخالفت دارند.

علاوه بر آن با در نظرداشت سابقه بد بلک واتر در افغانستان و عراق اکثر افغان‌ها مخالف آن اند که جنگ افغانستان خصوصی شود و آن‌هم این مسئولیت به بلک واتر داد شود.

XS
SM
MD
LG