لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۷

اشتباهات امریکا و ناتو در بیش از یک و نیم دهه جنگ در افغانستان


واشنگتن ایگزماینر

روزنامه واشنگتن ایگزماینر مقالۀ را به قلم میشل روبین به نشر رسانده که در آن از اشتباهات امریکا و ناتو در بیش از یک و نیم دهه جنگ در افغانستان، یاد آوری شده‌است.

در این مقاله نویسنده، اعلان جدول زمانی خروج اکثر نیروهای امریکایی از افغانستان را بزرگترین اشتباه خوانده و آنرا سبب عمدۀ ناکامی جنگ امریکا در برابر طالبان دانسته‌است.

نویسند هم‌چنان از فساد اداری و تقلب حکومت افغانستان یاد کرده و در پایان مقاله خود گفته که امریکا در سال‌های اول پس از حملات یازدهم سپتمبر در افعانستان فرصت‌های زیاد برای پیروزی داشت، اما پالیسی ضعیف و ساده‌گی دیپلوماتیک سبب از بین رفتن این فرصت‌ها گردید.

به نوشته روزنامه واشنگتن ایگزماینر، پس از آن هر ادارۀ امریکا از پیروزی و موفقیت سخن گفتند. اما به عوض تلاش‌های واقعی جهت حل سیستماتیک معضلۀ افغانستان تغییرات ظاهری را اولویت دادند.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در یک مقاله در بارۀ نشستی در مسکو به نشر رسانده که قرار است در آن طالبان نیز اشتراک کنند.

روزنامه واشنگتن پُست در این مقاله از میشل کوگلمن تحلیلگر بین‌المللی در امور افغانستان نقل کرده که می‌گوید، این شاید یک تلاش از سوی طالبان باشد که می‌خواهند از روابط تیره بین مسکو و واشنگتن استفاده کنند و بر آن فشار وارد نماید که با آن‌ها در موارد زیادی توافق کند و یا این‌که طالبان فقط می‌خواهند ببینند که روس‌ها برای آن‌ها چه کرده می‌توانند.

روزنامه واشنگتن پُست می‌افزاید، مسکو در نشستی که در اوایل ماه سپتمبر برگزار می‌کند، از امریکا و حکومت افغانستان دعوت کرده‌است. اما کابل و واشنگتن هر دو نشست مسکو را برای آن تلاش‌های شان تهدید می‌پندارند که می‌خواهند در مذاکرات مستقیم با طالبان اشتراک کنند.

هر دو کشور گفتند، نماینده‌گان شانرا در اجلاس مسکو نمی‌فرستند.

یک دیپلومات غربی در کابل که نخواست از وی نام گرفته شود، به روزنامه واشنگتن پُست گفته که خیز و جست دادن طالبان به دور کره زمین ( دعوت شان در گوشه کنار جهان) برای رسیدن به صلح در افغانستان، مؤثر نمی‌باشد.

این دیپلومات غربی اضافه می‌کند، این از یک‌سو تا حدی برای طالبان موقف می‌دهد و از سوی دیگر تلاش‌های مرکزی صلح با این گروه را به یک سمت نامعلوم سوق می‌دهد.

به گفته این دیپلومات غربی، طالبان برای نشان دادن خود در نشست مسکو اشتراک می‌کنند و در گفتگو با آن‌ها جانب اصلی مذاکره کننده سهم ندارد.

XS
SM
MD
LG