لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۸

ریشۀ رویداد های خونین در ننگرهار تا کجا می‌رسد؟


نیروهای امنیتی در ننگرهار در ناحیه سوم شهر جلال آباد هشت تن را همراه با واسکت‌های انتحاری و مهمات را در دفتر یکی از نهادهای سیاسی دستگیر نموده‌اند که به گفته مقام ولایت ننگرهار، پنج تن از دستگیر شده‌گان بعد از تحقیقات ابتدایی آزاد شده‌اند و تحقیقات از سه تن دیگر ادامه دارد.

حیات الله حیات والی ننگرهار می‌گوید، این مواد انفجاری در دفتر ولایتی نهاد حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت که مربوط به جنرال دین محمد جرأت است، به دست آمده‌است. آقای حیات گفت:

حیات الله حیات والی ننگرهار
حیات الله حیات والی ننگرهار

"این دفتر مشکوک مربوط حزب حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت است و در مورد اطلاعات داشتیم. در نتیجه نیروهای پولیس و امنیت ملی عملیات کردند که هشت تن با مقداری سلاح و ماین‌ها بازداشت شدند."

از سوی دیگر جنرال محمد هاشم مهمند معاون نهاد جنرال جرأت ادعای والی ننگرهار را بی اساس می‌خواند و می‌گوید، مهماتی که از این دفتر به دست آمده‌است از حزب جنرال جرأت نه بلکه مربوط یک تاجر به نام حاجی ادریس است.

وی خواهان تحقیقات جدی‌تر ادارات عدلی و قضایی در این مورد شده‌است.

رادیو آزادی تلاش کرد نظر حاجی ادریس را در این مورد بگیرد ولی موفق نشد.

اسنادی که به دست خبرنگار محلی رادیو آزادی رسیده نشان می‌دهند که قرارداد گرفتن این دفتر با حاجی ادریس صورت گرفته‌است.

اسنادی که به رادیو آزادی رسیده است.
اسنادی که به رادیو آزادی رسیده است.

در این دفتر شماری از اسنادی هم به دست آمده‌ که مربوط حزب حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت است.

اسنادی که به رادیو آزادی رسیده است.
اسنادی که به رادیو آزادی رسیده است.

این خبر بحث‌های داغ را در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کرده و سؤال‌های را مطرح نموده‌است که مقامات ولایت ننگرهار تا حال به آن پاسخ نداده‌اند.

انجنیر راحت گل زیارمل یک فعال مدنی می‌گوید آزاد ساختن پنج مظنون همراه با مواد انفجاری سوال‌های جدی را ایجاد می‌کند.

وی افزود:

"این سؤال نزد مردم ایجاد شده که واسکت‌های انتحاری در چنین دفتر مهم چرا موجود بودند، از کجا آمده بودند و برای چه استفاده می‌شدند. مسئله دوم این است که اگر نیروهای امنیتی عملیاتی را انجام دادند این موضوع چرا رسانه‌یی نشد. زمانی‌که صدای مردم بلند شد بعداً اداره ولایت در این مورد اعتراف کرد. هویت افراد آزاد شده و دستگیر شده چرا مخفی مانده‌است."

گفته می‌شود عملیات بر این دفتر که ادعا شده‌است مربوط نهاد حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت است شش روز پیش صورت گرفته ولی پنهان مانده بود. اما زمانی‌که این خبر در رسانه‌های اجتماعی انعکاس یافت مقام ولایت ننگرهار اعتراف کرد که این دفتر مربوط نهاد یاد شده است. ولی در مورد افراد دستگیر شده تا حال چیزی گفته نشده‌است.

XS
SM
MD
LG