لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۰

مقامات محلی هرات: هشدارهای ایران روی مدیریت آب‌های جاری افغانستان تأثیرگذار نیست


مسئولان محلی ولایت هرات به دنبال هشدار مقام‌های ایرانی در مورد ساخت بندها و مدیریت آب‌های افغانستان می‌گویند، این هشدارها به روی مدیریت آب‌های جاری این کشور تأثیرگذار نیست.

سه روز پیش جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صحبت با یک تلویزیون دولتی این کشور با لحن هشدار آمیز گفت که کشورش برای گرفتن حق‌آبۀ خود از افغانستان از هر ابزار فشاری استفاده می‌کند.

او همچنان گفته است که حکومت ایران هفته‌ای نیست که در مورد آب‌های افغانستان در سطح رهبری بحث نکند.

جواد ظریف
جواد ظریف

این هشدار وزیر خارجۀ ایران با واکنش مقام‌های محلی در هرات روبه‌رو شده‌است.

محی‌الدین نوری معاون والی هرات می‌گوید، این هشدارها هیچ تأثیری روی تصمیم حکومت افغانستان در زمینۀ مدیریت آب‌های این کشور ندارد.

او افزود:

"این یک بحث ملی است که در بین دو کشور مطرح می‌شود، ولی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد روی روند کارهای ما در سطح اداره محلی، ما به شکل نورمال هم مدیریت آب بند سلما و هم پروژه‌های ساخت و ساز زیربند و هم بستر دریای هریرود را روی دست داریم و هم برای حفظ آب‌های زیر زمینی خود تلاش می‌کنیم."

لحن تهدید آمیز وزیر خارجه ایران در مورد آب‌های افغانستان نگرانی مسئولان در شورای ولایتی هرات را به دنبال داشته است.

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات از حکومت افغانستان می‌خواهد که به این موضع حکومت ایران واکنش جدی نشان دهد.

کامران علیزایی
کامران علیزایی

او افزود:

"این گفتۀ ایرانی‌هاست، ولی مردم ما حتی مجبور و مکلف هستند که بندهای مهم افغانستان از جمله بند سلما، بند پاشدان و دیگر بندهای که ساخته شده‌است باید مواظبت کنند. باید مسئولین جواب بدهند در صورتی‌که کشورهای همسایه حرف‌های در مورد تهدید بندهای آب در افغانستان زده اند، مسئولین باید جواب بدهند."

شماری از فعالان مدنی در ولایت هرات به این باور هستند که ایران دشمن بند سازی در افغانستان است و همواره از تمام ابزار دست داشتۀ خود برای توقف کار پروژه‌های بند سازی در این کشور جلوگیری کرده‌است.

سید اشرف سادات فعال مدنی در هرات به این باور است که گفته‌های اخیر وزیر امور خارجه ایران، نشان دهنده تهدیدهای جدی امنیتی در برابر بندهای آبی در افغانستان است.

او افزود:

"در این اواخر و از روزی که ایران در تنگنای تحریم‌ها قرار گرفته‌است، یک کمی اوضاع افغانستان بدتر شده‌است، به این خاطرکه سوء ظن همسایه‌ها نسبت به افغانستان متأسفانه کمی متفاوت شده و این گفته‌های وزیر خارجه ایران به شدت نگران کننده‌است و می‌تواند آسیب‌های امنیتی جدی نسبت به افغانستان به همراه داشته باشد."

وزیر خارجۀ ایران در حالی در مورد آب‌های افغانستان از لحن تهدیدآمیز استفاده کرده است که یک سال پیش نیز حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود، این کشور در زمینۀ ساخت بندها در کشورهای همسایه خصوصاً در افغانستان نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

این گفته‌های مقام‌های ارشد ایرانی در مورد آب‌های افغانستان در حالی مطرح می‌شود که امسال خشک‌سالی شدید بیشتر بخش‌های این کشور را فرا گرفته‌است.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG