لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۵

ثبت احوال و نفوس: به‌ هدف جلوگیری از جعل، کتاب‌های ثبت تذکره دیجیتلی شده‌اند


ادارۀ ثبت احوال و نفوس افغانستان به‌خاطر جلوگیری از جعل، کتاب‌های ثبت تذکره را دیجیتال‌سازی کرده‌است.

در حالی‌که انتقاد‌ها از کاربُرد تذکره و استیکر‌های جعلی گسترده‌است و حتی هشدار‌های بر جلوگیری از انتخابات مطرح است، اما مسئولان اداره‌های ثبت احوال و نفوس و کمیسیون مستقل انتخابات از روش‌ها برای جلوگیری از جعل سخن می‌زنند.

همایون محتاط رئیس ادارۀ ثبت احوال و نفوس افغانستان روز پنجشنبه «۰۸ سنبله ۱۳۹۷» در یک نشست خبری مشترک گفت، تذکره‌های توزیع شده را شامل دیتابیس کرده و آن‌را در اختیار کمیسیون انتخابات برای جلوگیری از تقلب قرار می‌دهند.

همایون محتاط
همایون محتاط

او افزود:

"سر از روز چهارشنبۀ هفته آینده تمامی ریکارد‌های تذکره‌های کاغذی شامل دیتابیس می‌شود و از طریق الکترونیکی تذکره‌ها مورد تأیید قرار می‌گیرد، در این قسمت تیم‌های تخنیکی ما با تیم‌های تخنیکی کمیسیون انتخابات کار می‌کنند تا چطور بتواند از دیتابیس ما در فلتر ساختن لیست رأی دهنده‌گان استفاده کنند."

به‌گفته آقای محتاط، تا حال ۲۵ هزار کتاب ثبت که شامل معلومات ۱۶.۸ میلیون افغان است، شامل دیتابیس شده‌است.

وی همچنان گفت که در جریان کمپاین ملی توزیع تذکرۀ ورقی که از ماه قوس سال گذشته آغاز شده بود، حدود ۵ میلیون تذکره در ۳۴ ولایت توزیع شده و آن‌را نیز در دو هفته اخیر شامل دیتابیس کرده اند.

به‌گفته وی، در ۳۰ ولسوالی به دلیل نا امنی‌ها تذکره ورقی توزیع نشده‌است.

در ۳۰ ولسوالی به دلیل نا امنی‌ها تذکره ورقی توزیع نشده‌است.

آقای محتاط گفت شماری از موارد جعل و تخطی نیز دیده شده و افراد مظنون به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شده‌اند.

عبدالجبار پردلی معین وزارت امور داخله می‌گوید که ۶ مورد جعل تذکره را ثبت کرده که در پیوند به آن ۱۳ مظنون بازداشت و از نزد آن‌ها ۱۴۳۰ تذکره جعلی به‌دست آمده است.

در حالی از روش‌ها به‌خاطر جلوگیری از جعل روی دست گرفته می‌شود که شماری از احزاب سیاسی مطرح کشور روند توزیع تذکره و نصب استیکر را پر از تقلب گفته اند.

آنان به همین منظور تأکید بر استفادۀ سیستم بایو متریک دارند و هشدار دادند در صورتی پذیرفته نشدن خواسته‌های‌ شان جلو برگزاری انتخابات را خواهند گرفت.

در همین حال گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات که در نشست ادارۀ ثبت احوال و نفوس شرکت کرده بود می‌گوید یک استیکر جعلی توزیع نشده‌است.

وی همچنان گفت که از دیتابیس ادارۀ ثبت احوال و نفوس برای جلوگیری از تقلب استفاده می‌کنند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات
گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات

او افزود:

"دیتابیس که با کمیسیون مستقل انتخابات شریک می‌شود ما با استفاده از آن تذکره‌های تقلبی را برطرف می‌کنیم، پس ان‌شاالله به مردم اطمینان می‌دهیم که کمیسیون به خاطر شفافیت و عادلانه بودن انتخابات شبانه روز کار می‌کند."

با این همه یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان هرچند این اقدام را می‌ستاید، اما می گوید که به دلیل محدود بودن زمان، شناسایی تذکره‌های اصلی و جعلی دشوار است.

وی همچنان خواستار سرعت یافتن پروسه‌ها از سوی کمیسیون مستقل انتخابات شد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG