لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۹

اداره ثبت احوال نفوس: تذکره‌های که ائتلاف بزرگ ملی افشأ کرد برخی آن جعلی بودند


اداره مرکزی ثبت احوال نفوس افغانستان می‌گوید، تذکره‌های که از سوی ائتلاف بزرگ ملی به نمایش گذاشته شده‌است برخی آن جعلی بودند.

اداره مرکزی ثبت احوال نفوس افغانستان به نمایش گذاشتن تذکره‌های که شماری از آن‌ها جعلی بودند را تلاشی برای مغشوش ساختن افکار عامه می‌داند.

روح الله احمدزی سخنگوی این اداره روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که در این خصوص مکتوب را به وزارت داخله فرستاده اند تا مشخص سازد که کی این خیانت ملی را مرتکب شده‌است و کی می‌خواهد این پروسه ملی را صدمه برساند.

روح الله احمدزی
روح الله احمدزی

او افزود:

"بدبختانه شماری از این تذکره‌ها که به نمایش گذاشته شده بودند نه آن‌ها با ما ثبت شده، نه اساس داشته و نه هم کنده دارند، امضا و تاپه‌های آن همه جعلی بودند در پیوند به این مسئله ما مکتوب را به وزارت داخله ارسال کرده و خواهان بررسی جدی در این باره شده‌ایم."

این در حالیست که ائتلاف بزرگ ملی افغانستان روز گذشته حدود صد هزار تذکره را که استیکر انتخاباتی نیز بالای آن نصب شده بود با رسانه‌ها شریک ساخت.

فضل الرحمن اوریا سخنگوی این ائتلاف گفت که نزدیک به یک میلیون اسناد‌های را از ۳۳ ولایت کشور جمع آوری کرده‌اند که انتخابات آینده ولسی جرگه را به گونه جدی تحت پرسش قرار می‌دهد.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که توقع دارد تا نهاد‌های کشفی، عدلی و قضایی این موضوع را به گونه جدی بررسی کند.

سید حفیظ الله هاشمی
سید حفیظ الله هاشمی

​سید حفیظ الله هاشمی منشی و سخنگوی این کمیسیون در یک کنفرانس جداگانه خبری در این مورد گفت:

"کمیسیون مستقل انتخابات توقع دارد که نهاد‌های کشفی، عدلی و قضایی کشور این موضوع را بررسی کند تا جلو کسانی‌که می‌خواهند پروسه ملی انتخابات را سبوتاژ کرده و مانع را در برابر مردم سالاری ایجاد کند گرفته شود."

آقای هاشمی گفت که به سبب ناامنی‌ها در کشور شش جلد کتاب‌های استیکر لادرک شده و آن‌ها آن‌را باطل اعلام کرده‌اند.

در این حال مسئولان اداره مرکزی ثبت احوال نفوس کشور می‌گوید که حین کمپاین توزیع تذکره حدود دو هزار تذکرده لادرک شده که آن‌ها نیز سریال نمبر آن‌را باطل اعلام کرده‌اند.

حین کمپاین توزیع تذکره حدود دو هزار تذکرده لادرک شده که آن‌ها نیز سریال نمبر آن‌را باطل اعلام کرده‌اند.

تلاش کردیم تا در مورد خواست کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس نظر وزارت داخله، ارگان‌های کشفی، عدلی و قضایی را بگیریم اما موفق نشدیم.

در این حال فضل الرحمن ارویا سخنگوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت که آن‌ها برای دادن هرگونه وضاحت در مورد اسناد ارائه شده آماده‌گی دارند.

او افزود:

"واقعاً امید ما اینست که جلو انتخابات مملو از تقلب را بگیریم، تمام هموطنان ما می‌توانند که این اسناد را از نزدیک مشاهده کرده و آن‌را تحلیل و تجزیه کنند."

روح االله احمدزی می‌گوید سال گذشته که کمپاین توزیع تذکره آغاز گردید، حدود پنج میلیون اشخاص که واجد شرایط بودند تذکره اخذ کردند که از جمله دو میلیون و پنجصد هزار آن داخل دیتابیس یا بانک معلوماتی شده و کار بالای تعداد باقی مانده ادامه دارد.

همچنان سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آن‌ها وسایل پیشرفته را در اختیار داشته و جلو هرگونه تقلب را در انتخابات ولسی جرگه خواهند گرفت.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG