لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۰

خبر ها

در اثر دو انفجار پی‌هم در هرات ۶ تن زخمی شدند

مقامات پولیس در ولایت هرات می‌گویند در دو انفجار پیهم در مرکز شهر هرات چهار تن به شمول دو سرباز پولیس ترافیک زخمی شدند.

عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت هرات می‌گوید این رویداد حدود ساعت هشت چهارشنبه شب رخ داده‌است.
او می‌گوید افراد ناشناس مواد منفجر نا شده را در کنار بلوار در منطقه چوک گل‌های شهر هرات جابجا کرده بودند.

از سوی هم محمد رفیق شیرزی مسئول مطبوعاتی شفاخانه حوزه وی هرا ت می‌گوید بر اثر این انفجار شش تن به شمول سه سرباز پولیس ترافیک زخمی شده‌اند.

او گفت این افراد هم اکنون تحت تداوی داکتران قرار دارند.

مسئولیت این انفجار را تاکنون کدام گروهی به عهده نگرفته‌است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به مصاف حریف روسی‌اش می‌رود

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان امشب در مقابل حریف روسی‌اش بنام عمر رضایوف در سازمان بین‌المللی مبارزات آزاد ACA به میدان می‌رود.

سی و دومین دورۀ رقابت‌های مبارزات آزاد این سازمان تحت نام عقابان جوان ACA با حضور داشت ۴۸ مبارز از کشور های روسیه، افغانستان، قرغزستان و ازبیکستان به میزبانی شهر چچنیای روسیه امروز برگزار می‌شود که از افغانستان یک نماینده در آن اشتراک کرده است.

عبدالکریم بدخشی که پنج پیروزی در کارنامه حرفه‌یی خود دارد، برای بدست آوردن ششمین موفقیتش ناوقت امشب وارد قفس این سازمان می‌شود، حریف وی عمر رضایوف قبلأ هشت پیروزی از خود به جا گذاشته است و چهار بار شکست را تجربه کرده است، مسابقه آنان نیمه مرکزی است و از اهمیت زیاد برخوردار است.

بدخشی تجربه مبارزه در سازمان‌های مختلف MMA را داراست که می توان به سازمان‌های AFC، TGFC، SLFC و BRAVE اشاره کرد، این نخستین تجربه بدخشی در سازمان ACA است، قبل از این وی ورزشکاران مثل بازمحمد مبارز، احمد ولی هوتک، عبدالعظیم بدخشی و واحدالله نژند تجربه مبارزه در این سازمان را داشته اند، این سازمان اکثرأ جز پنج سازمان معتبر ورزشی دنیا در مبارزات آزاد به شمار می‌رود.

قابل ذکر است که از میان این ۴۸ مبارز در این دورۀ از رقابت‌ها، چهره های نخبه آن به رقابت‌های اصلی این سازمان راه خواهند یافت، سازمان ACA برای شناسایی چهره های مطرح مبارزات آزاد، هر از گاهی یک سلسله رقابت‌های انتخابی را جهت استعداد یابی برگزار می‌کند.

حداقل ۲۲ تن در اثر حمله انتحاری در یک مسجد در پشاور کشته شدند

یک امبولانس در حال انتقال قربانیان حمله انتحاری که امروز دوشنبه در داخل یک مسجد در پشاور رخ داد.

در نتیجه حمله انتحاری در یک مسجد در شهر پشاور، حداقل ۲۲ تن کشته شده اند و ده‌ها تن دیگر زخم برداشته اند.

یک سخنگوی پولیس به خبرگزاری دی پی‌ای جرمنی گفته که حمله امروز دوشنبه (۳۰ جنوری) هنگام ادای نماز چاشت در یک مرکز پولیس رخ داد.

در گزارش‌ها به نقل از منابع شفاخانه شهر پشاور گفته شده که دست کم ۹۶ تن در این رویداد زخم برداشته اند. وضعیت شماری از زخمی‌ها وخیم گزارش داده شده.

تا اکنون کسی یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما در گذشته تحریک طالبان پاکستان مسئول رویداد‌های مرگبار در آنکشور دانسته شده بود.

جسد یک نیروی طالبان در ولسوالی نجراب پیدا شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

جسد یک جوان در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا پیدا شده است.

منابع محلی در نجراب می‌گویند که جسد این جوان پس از چند روز ناپدید شدن به دست آمده.

مولوی حبيب الرحمن انس، آمر مبارزه با جرایم جنایی قوماندان امنيه طالبان در ولسوالی نجراب به رادیو آزادی گفت که این جوان عتیق الله نام دارد و باشنده ولسوالی تگاب بود که در صفوف طالبان وظیفه داشت.

به گفتۀ انس، جسد این جوان پس از چاشت دیروز (یکشنبه ۹ دلو) از سوی منسوبین حوزه چهارم امنیتی در ولسوالی نجراب پیدا شد.

او افزود که جسد برای بررسی بیشتر به طب عدلی منتقل شده است.

توماس وست به پاکستان، جرمنی و سوئیس سفر می‌کند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان سفرش را به پاکستان، جرمنی و سوئیس آغاز می‌کند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا گفته شده که او در این سفر خود که تا چهارم ماه فبروری دوام می‌کند، با شرکایش، افغان‌ها و سازمان‌های امداد رسان بشردوستانه در مورد منافع مشترک در افغانستان مشوره می‌کند.

در حالیکه آنها در جستجوی حمایت از مردم افغانستان و حفاظت از منابع‌شان اند، احکام و فرامین اخیر طالبان جامعه جهانی را با چالش‌های فوق العاده‌ای مواجه کرده است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در این سفرش با همتایان خود به هدف یک واکنش واحد منطقه‌ای و بین‌المللی کار خواهد کرد که نشان دهنده تعهد جمعی به حقوق زنان و دختران افغان و دسترسی به کمک‌های حیاتی باشد.

سوریه گزارش سازمان منع تسلیحات کیمیایی را رد کرد

بیرق سوریه

سوریه روز یکشنبه گزارش سازمان منع تسلیحات کیمیایی را رد کرد که در آن اعلام شده بود، دمشق در حمله‌ای با استفاده از سلاح‌های کیمیایی در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۳ تن را کشته است.

سوریه این گزارش را نادرست خوانده است.

خبرگزاری دولتی سانا اعلامیه وزارت امور خارجه سوریه نشرکرده است.

اعلامیه می‌گوید که این گزارش مبتنی بر واقعیت نبوده و نتایج اشتباه گرفته شده است.

سازمان منع تسلیحات کیمیایی در گزارش خود اعلام کرده که شواهد دقیق وجود دارد که نشان می‌دهند، نیروی هوایی سوریه دو سیلندر گاز سمی را بر شهرک دوما که تحت کنترل شورشیان بود، پرتاب کرده اند.

تیم دنمارک قهرمان مسابقات جام جهانی هندبال شد

عکس از آرشیف

دنمارک برای سومین بار متوالی قهرمان هندبال جهان شد.

این تیم بامداد امروز دوشنبه توانست که فرانسه قهرمان شش مرتبه‌یی جهان را ۳۴ بر ۲۹ شکست بدهد و سومین عنوان قهرمانی هندبال دنیا را بدست آورد.

در دیدار رده بندی تیم اسپانیا توانست که ۳۹ بر ۳۶ سویدن میزبان را شکست بدهد و عنوان سومی این رقابت ها را بدست آورد.

این مسابقات از ۱۱ جنوری با حضور ۳۲ تیم برتر جهان به میزبانی پولند و سویدن آغاز شده بود و بامداد امروز "۳۰ جنوری" به پایان رسید.

دور بعدی آن در سال ۲۰۲۵ به میزبانی مشترک کرواسیا، دنمارک و ناروی برگزار می‌شود.

مارتین گریفیتس در مورد سفرش به افغانستان به اعضای ملل متحد معلومات می‌دهد

مارتین گریفیتس رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد

قرار است رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، امروز (۱۰ دلو) به اعضای این سازمان به دنبال سفرش به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان معلومات دهد.

مارتین گریفیتس که نزدیک به یک هفته را در کابل سپری کرد، با خواست‌ها در مورد اجازه کار برای زنان در موسسه‌های غیر دولتی با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

در سفر با او، رئیس اجرائیه اداره نجات کودکان امریکا، رئیس موسسه بین‌المللی پاملرنه و معاون رئیس صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" همراه بودند.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفته که نشست این مقام‌ها امروز ساعت یازده پیش از چاشت به وقت نیویارک که هشت و نیم شب به وقت افغانستان می‌شود، آغاز خواهد شد.

طالبان در حالی بر زنان کارمند در موسسه‌های غیردولتی محدودیت وضع کرده اند که اوچا، اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد در گزارش تازه‌اش تخمین می‌کند که بیش از ۲۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان نیازمند کمک‌های بشری فوری خواهند بود.

اوچا: حدود ۴ میلیون شهروند افغانستان در تهدید ابتلا به سوءتغذیه قرار دارند

اوچا: شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد "اوچا" می‌گوید، سوء تغذیه در افغانستان به حد نگران کننده بلند رفته و بر حدود ۴ میلیون شهروند اینکشور آسیب خواهد رساند.

اوچا دیروز یکشنبه (۹ دلو) در توییتی گفت که ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان با سوء تغذیه شدید و ۲.۳ میلیون کودک دیگر با سوء تغذیه متوسط روبرو اند.

در ادامه آمده که شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

به گفته اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد، امدادرسانی دوامدار برای درمان و جلوگیری از سوء تغذیه در افغانستان خیلی مهم است.

شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود شد

شاهراه سالنگ

شاهراه سالنگ امروز دوشنبه بروی رفت و آمد بسته شد.

مسولان اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گویند که پس از برفباری سنگین، طوفان‌های شدید و وزش تند باد ها شاهراه سالنگ از هر دو جانب به روی ترافیک بسته شده است.

محمد یعقوب رئیس اداره حفظ و مراقبت سالنگ ها تحت کنترل طالبان به رادیو آزادی گفت که در سالنگ جنوبی برفباری سنگین و سالنگ شمالی، تند باد ها باعث شد که شاهراه از آغاز امروز به روی رفت و آمد بسته شود.

به گفته او احتمال سقوط بدنه های ضخیم برف از بلندی های کوه وجود دارد که باعث سرازیر شدن برفکوچ نیز شده می‌تواند.

یعقوب تاکید می‌کند که تیم های عملیاتی اداره آنان آمادگی دارند و منتطر بهبود آب و هوای سالنگ استند تا با مساعد شدن هوا، عملیات پاکسازی برف برای باز شدن این شاهراه آغاز شود.

سه کودک در اثر فرو ریختن سقف یک خانه در ولایت کنر جان باختند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

پس از فرو ریختن سقف یک خانه در ولسوالی شیگل ولایت کنر، سه کودک دختر جان باختند.

احسان الله یک کارمند اداره مبارزه با حوادث طبیعی تحت کنترل طالبان در کنر به رادیو آزادی گفت که سقف این خانه بامداد امروز یکشنبه بر اثر بارندگی شدید فرو ریخت و شش تن دیگر به شمول زنان را زخمی کرد.

به گفته این اداره، در نتیجه حوادث مختلف طبیعی عمدتاً سرمای کم سابقه در سه هفته گذشته در افغانستان، ۱۶۶ تن جان‌های شان را از دست داده اند.

اداره هواشناسی زیر کنترل طالبان برای امروز یکشنبه و فردا دوشنبه بارندگی شدید در مناطق مرکزی افغانستان پیش‌بینی کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG