لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۵۴

خوشبینی‌ها در پیوند به بسته جدید کمک‌های نظامی امریکا با قوای هوایی افغانستان!


در حالی‌که جنگ در افغانستان شدت یافته‌است وزارت دفاع این کشور می‌گوید که با عملی شدن بسته جدید کمک نظامی ایالات متحده با نیروهای هوایی افغان، عملکرد این نیروها جدی و تهاجمی تر خواهد شد.

غفور احمد جاوید سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان همواره در امر مبارزه با تروریزم خواهان تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور بوده‌است.

به گفته آقای جاوید، این بسته کمک نظامی که ارزش آن نزدیک به دو میلیارد دالر می‌رسد قابل توجه بوده و اقدام خوبی در راستای بلند رفتن توانایی‌های نیروهای هوایی افغانستان است:

غفور احمد جاوید
غفور احمد جاوید

"با توجه به پلان چهار ساله امنیتی این کمک‌ها بسیار مؤثر است بخصوص در بخش هوایی، با این کمک امریکا ظرفیت نیروهای افغان بالا رفته و در میدان جنگ تأثیر آن بسیار مثبت است، ما به این کمک‌ها خوشبین هستیم و امیدواریم که نیروهای ما به پای خود بایستند."

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا اواخر هفته گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفت که قرارداد به ارزش یک اعشاریه نُه میلیارد دالر را با یک کمپنی بنام (سیرا نیوادا کورپ) "sierra newada corp"به هدف فراهم ساختن تجهیزات برای نیروهای هوایی افغانستان به امضا رسانیده‌است.

در اعلامیه هم‌چنان آمده‌است که این کمپنی کارهایش را در این بخش در پایگاه هوایی مودی جورجیا و در میدان‌های هوایی کابل، کندهار و مزارشریف به پیش برده و تا سال ۲۰۲۴ آنرا به پایان خواهد رسانید.

مقامات افغان و مسئولان نیروهای ماموریت حمایت قاطع پیش از این گفته‌اند که تجهیزات بیشتر به شمول طیاره‌های نظامی به دسترس نیروهای هوایی افغان قرار می‌گیرند و در چوکات پلان چهار ساله امنیتی رقم این نیروها به سه برابر افزایش خواهد یافت.

در این حال شماری از کارشناسان نظامی افغان می‌گویند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به کمک‌های اساسی جهانی نیاز دارند.

باری عارض یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت که این کمک تازه امریکا در بخش نیروهای هوایی افغانستان بسیار با اهمیت است:

باری عارض
باری عارض

"نیروهای امنیتی افغانستان بخصوص در بخش هوایی نیاز داشته و این ضرورت محسوس می‌باشد، قرار داد تازه که در این زمینه از سوی امریکا عقد شده یک ضرورت اشد بوده و من فکر می‌کنم که با بدست آوردن این تجهیزات نیروهای هوایی ما در یک معیار و حالت خوب قرار خواهند گرفت."

این در حالیست که مقامات امنیتی افغانستان همواره تأکید کرده که نیروهای امنیتی افغان بخصوص نیروهای هوایی این کشور به تجهیزات و امکانات بیشتر نیاز دارند.

آنان پیش از این بارها از جامعه جهانی به ویژه امریکا و ناتو خواسته‌اند که این موضوع را در نظر گرفته و کمک‌های‌شان را با نیروهای هوایی افغانستان افزایش دهند.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG