لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۸

ویسا: تجلیل از هفته شهید با کاروان موترها و فیرهای هوایی بدمعاشی است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل علاوه بر مسایل دیگر مطالب‌شان را بیشتر در مورد هفته شهید به نشر رسانده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته‌است، بدبختانه ادامه جنگ در کشور، مردم را در سرحد بی‌بند و باری و افراطیت رسانیده‌است، چنانچه امروز برای ما ارزش‌های بسیار اندک باقی مانده که از تجاوز مصون است و همه روزه ما شاهد پامال شدن ارزش‌های خود هستیم.

در سرمقاله هم‌چنان آمده‌است، باشنده‌های کابل از چندین سال بدین‌سو مسایل را به بهانۀ هفته شهید مشاهده می‌کنند که در آن به صد‌ها هزار شهید کشور به شمول احمد شاه مسعود قوماندان مشهور کشور که به توطئه کشته شده، توهین می‌گردند.

روزنامه نوشته‌است، رفت و آمدم کاروان موتر و موترسایکل‌ها و فیرهای هوایی در شهر کابل نمونۀ منطق بدمعاشی است و هیچ مفهوم و تعبیر دیگر ندارد.

به باور روزنامه ویسا، لازم نیست که هفته شهید چنین توهین گردد و اگر وضعیت چنین ادامه یابد ما شاهد مسخ شدن یک ارزش گران‌بهای خود خواهیم بود.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا هم در ارتباط به همین موضوع در سرمقاله‌اش نوشته‌است.

دنیا نوشته‌است که مبارزه علیه افراطیت به سطح ملی و بین‌المللی چنان جریان دارد که مبارزین‌اش افراطی هستند و این بدان معنی است که آن عده افراد و گروه‌هایی‌که علیه افراطیت جنگ می‌کنند در امور کاری‌شان نیز افراط می‌کنند.

در سرمقاله آمده‌است، شماری افرادی‌که در روزهای هفته شهید در شهر و کوچه‌ها با تفنگچه، برچه و چاقو دیده شده و از نام احمد شاه مسعود و دیگر شهیدان استفاده نادرست کرده و سبب آزار و اذیت مردم می‌شوند این خود افراط است.

دنیا در سرمقاله‌اش این را هم پرسیده‌است که این جوانان کی‌ها هستند و در این روزها از کجا می‌شوند، این بیرق‌ها، تفنگچه‌ها و دیگر سلاح‌ها را کی برای‌شان می‌دهد، زیرا به باور سرمقاله نویس چنین نیست که آنان خودسرانه دور هم جمع شده و سبب اذیت مردم شوند، بلکه به‌گفته وی این از طرف آدرس مشخص حمایت شده و تمام امکانات برای‌شان مساعد می‌گردد.

روزنامه از حکومت خواسته است که به گونه جدی از چنین حرکات جلوگیری کند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز روی همین موضوع در سرمقاله‌اش بحث کرده و از بزرگذاشت هفته شهید انتقاد کرده‌است.

سرمقاله نویس نوشته‌است، این تنها روز گذشته نه، بلکه از ۱۷ سال بدین‌سو چنین وضعیت ادامه داشته و از آن جلوگیری نمی‌شود.

هیواد نوشته‌است که این روز و این هفته باید با کمک کردن به خانواده‌های شهدا و حل کردن مشکلات‌شان گرامیداشت شود نه با فیر مرمی و بدمعاشی‌ها.

روزنامه از مسئولان امنیتی و دفاعی کشور خواسته‌است تا افرادی را که روز گذشته فیرهای هوایی کرده و برای مردم مشکلات ایجاد کردند، بازداشت نمایند.

XS
SM
MD
LG