لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۸

گلبدین حکمتیار: هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را برگزار کند


با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه، احزاب سیاسی هشدار می‌دهند که هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را در افغانستان برگزار کند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که برخی حلقات در حکومت می‌خواهند بجای تفاهم راه تقابل با احزاب را در پیش گیرند، اما به‌گفته وی این به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

آقای حکمتیار روز سه‌ شنبه «۲۰ سنبله ۱۳۹۷» در یک نشست خبری در کابل گفت که میلیون‌ها استیکر بر تذکره‌های جعلی نصب شده و این خود زمینه را برای تقلب در انتخابات مساعد می‌سازد.

میلیون‌ها استیکر بر تذکره‌های جعلی نصب شده و این خود زمینه را برای تقلب در انتخابات مساعد می‌سازد.

وی گفت:

"تعجب می‌کنم که کمیسیون می‌گوید یک استیکر جعلی هم چاپ نشده‌است، بلی استیکر جعل نشده، اما استیکرهای زیادی بر تذکره‌های جعلی نصب شده‌است و تعداد آن به صدها هزار نه، بلکه به میلیون‌ها می‌رسد و هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را برگزار نماید."

آقای حکمتیار می‌گوید، هرچند رئیس جمهور غنی تعهد کرده که رأی‌دهی با استفاده از سیستم بایو متریک صورت گیرد، اما وی می‌گوید که آنان به عملی شدن این وعده باوری نیستند.

به‌گفته آقای حکمتیار همه احزاب به موقف‌شان تأکید دارند و حکومت جز پذیرفتن خواست مردم و احزاب راهی دیگری ندارد.

هرچند احزاب سیاسی برعلاوۀ استفاده از سیستم بایو متریک در پروسه رأی‌دهی خواست‌های دیگری را نیز مطرح کرده بودند، اما گلبدین حکمتیار می‌گوید که حالا بر خواست‌های دیگری خود تأکید ندارند.

رهبر حزب اسلامی به‌خاطر عدم برگزاری انتخابات شورای‌های ولسوالی‌ها نیز حکومت را مورد انتقاد جدی قرار داد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که فرصت اندک است و در این مدت امکان استفاده از سیستم بایو متریک در رأی‌دهی امکان ندارد.

ذبیح‌الله سادات معاون سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که برای شفافیت در انتخابات بدون کارگیری از سیستم بایو متریک راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

وی افزود:

"در این مدت کم استفاده از تکنالوژی بایو متریک در انتخابات هیچ امکان ندارد، تیم تخنیکی ما تلاش کرد تا در این موضوع قناعت احزاب سیاسی را فراهم سازد. اگر هدف شفافیت باشد احزاب باید نظارت‌شان را تقویت ببخشند و اگر می‌خواهند در برابر این پروسه ملی مانع ایجاد کنند، پس این به نفع مردم و احزاب سیاسی نخواهد بود."

از سوی هم شماری از نهاد‌های ناظر انتخابات نگران هستند که اگر مشکل میان حکومت و احزاب سیاسی هم‌چنان ادامه یابد و دو طرف به تفاهم نرسند، برگزاری انتخابات که مورد قبول همه باشد ممکن نخواهد بود.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG