لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۴۱

منابع: طالبان برای دور دیگر مذاکرات با امریکا آماده‌گی می‌گیرند


طالبان برای دور دیگر مذاکرات با امریکا آماده‌گی می گیرند.

در این مورد منابع رهبری طالبان به خبرگزاری رویترز معلومات داده اند.

دو تن از رهبران طالبان که در مورد روند صحبت‌های امریکا و طالبان معلومات دارند به خبرگزاری رویترز گفته اند که رهبری طالبان بر ترکیب یک هیئت کار می کنند که در دور دیگر مذاکرات با امریکا در رابطه با ختم بحران افغانستان اشتراک نماید.

به گفته آن‌ها در این اجلاس طرفین بر موضوع تبادل اسرا تمرکز خواهند کرد.

به گفته آن‌ها در این اجلاس طرفین بر موضوع تبادل اسرا تمرکز خواهند کرد.

این رهبران طالبان که نخواسته اند نام‌های شان ذکر شود به خبرگزاری رویترز معلومات بیشتر داده و گفته اند که رهبری طالبان برای تعیین یک هیئت سه و یا چهار نفره کار می کنند تا در اجلاس بعدی روی موضوعات مطرح شده با مقامات امریکایی مذاکره کنند.

این رهبران طالبان اظهار می‌دارند که اگر امریکا در این اجلاس نشان بدهد که در تبادل اسرا جدی و صادق می باشد، به تعقیب آن به زودی اجلاس دیگری برگذار خواهد شد.

یک مقام طالبان گفته است در این اجلاس، آینده مذاکرات تعیین می شود و معلوم خواهد شد که امریکایی‌ها در این مذاکرات تا چه حد صداقت دارند.

به گفته او طالبان یک فهرست اسیران خود را که در زندان‌ها نگهداری می‌شوند ترتیب داده و به امریکایی ها خواهند داد و اگر آنها محبوسین طالبان را رها کنند در آنصورت طرفین دوباره به میز مذاکره می‌روند تا مسایل مهم دیگر را بررسی کنند.

طبق گزارش رویترز اگر این اجلاس تائید شود، این دومین ملاقات بین مقامات امریکا و طالبان خواهد بود.

در ماه جولای الیس ویلس معاون وزارت خارجه امریکا در امور جنوب شرق آسیا و آسیای میانه در پایتخت قطر شهر دوحه با نماینده‌گان طالبان ملاقات کرده بود.

الیس ویلز
الیس ویلز

این مقامات طالبان گفته اند که در اجلاس بعدی با مقامات امریکایی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر شیر محمد عباس ستانکزی هیئت طالبان را رهبری خواهد کرد.

اما آن‌ها این را هم گفتند که ستانکزی تا حال سرپرست دفتر سیاسی در دوحه می‌باشد و رهبری طالبان روی این موضوع غور می‌کند که یک مسئول دیگر را به این دفتر تعیین کند.

طالبان مسلح که تا حال به آتش بس اعلان شده از سوی حکومت افغانستان جواب مثبت نداده و بر عکس حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان افزایش داده‌اند، بر مذاکرات مستقیم با امریکا پا فشاری می‌کنند.

نظر به نوشته رویترز بعد از آتش بس موقت در جریان روزهای عید فطر در ماه جون که خواسته ها برای صلح اوج گرفت، ایالات متحده قبول کرد که با طالبان مستقیماً مذاکره خواهد کرد.

برای تسریع تلاش‌های صلح وزیر خارجه امریکا مایک پومپیو در اواخر اعلان کرد که سفیر سابق امریکا در افغانستان، عراق و ملل متحد زلمی خلیل‌زاد را به حیث نماینده خاص خود در امور افغانستان تعیین کرده است.

XS
SM
MD
LG