لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۲

ولسی جرگه: سند امنیتی و دفاعی با امریکا باید مورد غور مجدد قرار گیرد


ولسی جرگه افغانستان فیصله کرد که سند امنیتی و دفاعی با امریکا باید مورد غور مجدد قرار گیرد.

ولسی جرگه افغانستان در واکنش به وخامت وضعیت امنیتی در این کشور حتی فیصله کرد که سند امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن نیز مورد غور مجدد قرار گیرد.

در نشست عمومی روز چهارشنبه این جرگه بیشتری بحث ها به وضعیت امنیتی افغانستان اختصاص یافته بود و اعضای این جرگه گفتند که نا امنی‌ها در این کشور بسیار نگران کننده‌است.

اعضای ولسی جرگه می‌گویند که امریکا در چوکات سند امنیتی و دفاعی با افغانستان برای تامین امنیت این کشور اقدامات لازم نکرده و باید این سند مورد تجدید نظر قرار گیرد.

همایون همایون معاون اول این جرگه که ریاست نشست را نیز به عهده داشت در این باره گفت:

همایون همایون
همایون همایون

"این پیمان امنیتی هیچ نوع فایده برای افغانستان نرسانیده، به این شکل که ما پیش می‌رویم روزانه سه صد تا چهارصد تن تلفات می‌دهیم، ما جمع از وکلا خواهان بازنگری این پیمان می باشیم، اکثریت کارت‌ها سبز است و بازنگری آن باید صورت گیرد."

در نشست عمومی روز چهارشنبه ولسی جرگه حدود ۱۵۰ تن از وکلا اشتراک داشتند و با اکثریت آرأ تصمیم گرفتند که بر سند امنیتی و دفاعی با امریکا باید غور مجدد صورت گیرد.

بر سند امنیتی و دفاعی با امریکا باید غور مجدد صورت گیرد.

اعضای ولسی جرگه می‌گویند که نا امنی‌ها، تلفات و خسارات در افغانستان بیشتر شده و این وضعیت به گفته آنان دیگر قابل تحمل و قبول نیست.

عبیدالله بارکزی یک عضو ولسی جرگه به حوادث اخیر در ننگرهار، شهر کابل و برخی ولایات دیگر اشاره کرد و گفت که امریکا نقش نظاره گر را در افغانستان دارد.

او افزود:

"پاکستان، ایران، روسیه داعش،طالب و بلاهای دیگر شما را می کشند و حد اقل هفده سال می‌شود که امریکا نظاره میکند، سخن اصلی این است که بر این سند غور صورت گیرد و ملت افغانستان را از این عذاب نجات دهیم."

سند امنیتی و دفاعی با برخی اختلاف‌ها میان سیاسیون افغان در اوایل حکومت وحدت ملی میان کابل و واشنگتن به امضأ رسید.

برخی‌ها به این باور بودند که با امضای این سند وضعیت در افغانستان بهبود خواهد یافت اما شماری دیگر به شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، مخالف امضا کردن این سند بودند.

از سوی هم شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی سند امنیتی و دفاعی با امریکا را به نفع افغانستان می‌داند و می‌گوید که ایالات متحده براساس آن با نیرو های امنیتی افغان کمک می‌کند.

شاه حسین مرتضوي
شاه حسین مرتضوي

او افزود:

"ما انتظار داریم که وکلای پارلمان در شرایط که افغانستان در معرض تهدید است به طرح های بپردازند که سبب تقویت نیرو های امنیتی و دفاعی شود و با طرح مسایل حاشیوی به دشمنان مردم افغانستان کمک نکنند."

از اوایل هفته جاری در مورد سند امنیتی با امریکا بحث ها در ولسی جرگه جریان داشت اما حالا دیده شود که چه زمانی این سند را مورد غور مجدد قرار میدهد و تصمیم نهایی ولسی جرگه در این باره چه خواهد بود.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG