لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۷

غنی: تصامیم غلط و مداخله از عوامل افزایش تلفات نیرو های افغان می‌باشد


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، جابجایی نامناسب قوت‌ها در کشور سبب افزایش تلفات نیرو های امنیتی افغان گردیده‌است.

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، نیرو های امنیتی افغان باید به‌خاطر جلوگیری از تلفات شان متحرک گردیده از پوسته‌ها بیرون شده و حملات تعرضی را آغاز کنند.

محمد اشرف غنی روز پنجشنبه در مراسم گرامی‌داشت از هفته شهید در ارگ ریاست جمهوری گفت، تصامیم غلط و مداخله از جمله عوامل افزایش تلفات نیرو های امنیتی افغان می باشد.

او افزود:

"بدبختانه زیادترین تلفات ما از خاطر تصامیم غلط در قسمت جابجای قوت‌ها صورت گرفته است در تعرض ما کمترین قربانی را دادیم، قربانی ما از جهت بوده که مداخلات بی‌حد اجتماعی و سیاسی وجود داشته که پوسته‌های اردوی ملی و خاصتاً پولیس ملی در جاهای غیر مناسب باشد."

هر چند حکومت افغانستان در رابطه به تلفات نیرو های امنیتی افغان معلومات دقیق را ارائه نکرد اما در این اواخر مخالفین مسلح حملات شان‌را در برخی ولایات کشور بیشتر ساخته و به همین دلیل میزان تلفات هر دو طرف افزایش یافته است.

رئیس جمهور غنی می‌گوید، بدبختانه هر روز صبح پس از شنیدن ارقام تلفات نیرو های امنیتی افغان برای ۲۰ دقیقه با کسی صحبت نمی‌کند.

به گفته آقای غنی، این تلفات سنگین به هدف خاتمه دادن به بحران کنونی افغانستان می‌باشد.

رئیس جمهور غنی می‌گوید، جلوگیری از تلفات ملکی و جابجای قوت‌ها در جاهای مناسب به یک بحث ملی مبُدل شده‌است.

از سوی هم شماری کارشناسان امنیتی به‌خاطر افزایش تلفات نیرو های امنیتی افغان ابراز نگرانی می‌کنند.

باری عارض یکتن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت، ناتوانی قومانده، ایجاد پوسته‌ها به گونه انفرادی و مسایل مختلف دیگر از جمله عوامل افزایش این تلفات می‌باشد.

باری عارض
باری عارض

او افزود:

"در این اواخر واقعاً تلفات افزایش یافته‌است، ایجاد پوسته‌ها به گونه انفرادی خوراک حمله دشمن گردیده و تلفات نیز بیشتر می گردد، آنان باید در مراکز جمع شده و حملات تعرضی را آغاز نمایند که با این عملیات تعرضی تلفات نیرو های امنیتی افغان نیز کاهش می‌یابد."

در عین حال حی گل سلمیانخیل یکتن از کارشناسان نظامی بدین باور است که در میان نیروهای امنیتی افغان کسانی به وظیفه گماشته شده اند که نظم و دسپلین نظامی را ندانسته و همین مسئله سبب افزایش تلفات نیرو های امنیتی افغان می گردد.

آقای سلیمانخیل تاکید می کند که تقویت مراکز قومانده میان نیروهای امنیتی افغان و هماهنگی میان آنان به کاهش تلفات نیرو های امنیتی افغان کمک می کند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG