لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۴

عطا محمد نور: در صورت عدم شفافیت مانع برگزاری انتخابات می‌شویم


عطا محمد نور والی سابق بلخ و رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی افغانستان هشدار می‌دهد که مانع برگزاری انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری در کشور خواهد شد.

آقای نور که به روز پنج‌شنبه در محفلی به مناسبت تجلیل از هفته شهید در مزارشریف سخن می‌گفت، هشدار داد که در صورت عدم تضمین شفافیت در انتخابات وی مانع برگزاری این روند خواهد شد.

وی هم‌چنان از فروش استیکرها و برگه‌های رای در بازارهای کشور ابراز نگرانی کرد.

عطا محمد نور افزود:

"یک وطن فروش فاسد که اهمیت یک پروسه ملی را نمی‌داند و با سرنوشت ملی کشور اش بازی می‌کند. از این دیگه چه توقع داشته باشی که می‌تواند یک پروسه را به سر منزل مقصود اش برساند. ما مصمم هستیم که انتخابات تا شفاف نشود سر راه اش می‌ایستیم."

در این حال محمد اسحاق رهگذر والی بلخ در جریان صحبت هایش به مراسم تجلیل از هفته شهید در مزارشریف خلاف گفته های عطا محمد نور روی اشتراک وسیع مردم در روند انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری تاکید ورزید.

آقای رهگذر گفت:

"شما را فرا می‌خوانم، در انتخابات که یک روند سرنوشت ساز است به صورت جدی و مسئولانه اشتراک نماید."

عطا محمد نور نا امنی‌های موجود در کشور را عامل تامین منافع کشورهای خارجی دانسته و می‌گوید که کشور های بیرونی خاصتاً همسایه‌های افغانستان به دلیل منافع سیاسی خود نمی‌خواهند امنیت در این کشور تامین شود.

آقای نور علاوه کرد:

"هر کشور خارجی که در این کشور ذی نفع است و منافع خود را به هر نحوه که می‌بینند، آن‌ها برایتان صلح نمی‌آرند و کشور های همسایه هیچ کدام علاقمند آوردن صلح برای تان نیست."

با این حال جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری در پیام اش روی بهبود وضعیت امنیتی در کشور تاکید کرده و از مخالفین مسلح حکومت خواسته است تا در راستای برقراری صلح در کشور همکاری کنند.

عبدالرشید دوستم
عبدالرشید دوستم

پیام آقای دوستم را عزیز الله کارگر معاون حزب جنبش اسلامی به مراسم تجلیل هفته شهید در مزارشریف قرائت کرد.

در بخشی از پیام جنرال دوستم چنین آمده‌است:

"از مخالفان هم خواهانم که با در نظرداشت منافع ملی برای پایان دادن این جنگ چهل ساله صادقانه و وطن دوستانه کوشش کنند."

در حالی عطا محمد نور والی سابق بلخ هشدار می‌دهد که در صورت عدم شفافیت انتخابات مانع برگزاری آن خواهد شد که پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بارها از تامین شفافیت در پروسه انتخابات و برگزاری انتخابات آزاد اطمینان داده‌است.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG