لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۱

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از برگزاری انتخابات شفاف اطمینان می‌دهد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یک بار دیگر می‌گوید که متعهد به برگزاری انتخابات شفاف است اما به گفته کمیسیون در این راستا به همکاری احزاب سیاسی، حکومت و ناظرین نیاز است.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آزادی گفت که با تمام توان و امکانات تلاش می‌کنند که انتخابات پیشرو به گونه شفاف برگزار شود.

آقای هاشمی در این مورد بیشتر گفت:

" کمیسیون مستقل انتخابات آخرین تلاش‌های خود را به خرچ می‌دهد که این پروسه به هر قیمت که شود شفاف و عاری از تقلب باشد. ما اطمینان می‌دهیم که پروسه انتخابات زمانی عاری از تقلب برگزار می‌شود که مردم افغانستان همکار شوند ، کاندیدان همکار شوند ، احزاب همکار شوند ، نهاد های ناظر و رسانه ها همکار شوند و حکومت همکار شود. با کمیسون همکاری کنند تا یک انتخابات عاری از تقلب برگزار شود."

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

این در حالیست که بسیاری از احزاب سیاسی در افغانستان به این باور اند که انتخابات آینده ولسی جرگه و شورا های ولسوالی پُر از تقلب و تخطی خواهد بود.

این احزاب می‌خواهند که به هدف جلوگیری از تقلب در این انتخابات از سیستم بایومتریک استفاده شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که فرصت اندک است و استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات امکان ندارد.

احزاب سیاسی با ابراز نگرانی می‌گویند، موجودیت گسترده تذکره‌های جعلی که در آن‌ها استیکرهای کمیسیون مستقل انتخابات نصب شده‌اند به شفافیت انتخابات صدمه می‌زند.

حکومت افغانستان به هدف بررسی چگونگی کمپاین سرتاسری توزیع تذکره‌های کاغذی و مشخص شدن تعداد دقیق تذکره‌های توزیع شده یک هیئت را توظیف کرده است.

احزاب سیاسی و کاندیدا ها خواستار استفاده از سیستم بایومتریک در پروسه انتخابات هستند
احزاب سیاسی و کاندیدا ها خواستار استفاده از سیستم بایومتریک در پروسه انتخابات هستند

عطا محمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی دیروز تهدید کرد که در صورت عدم تضمین شفافیت انتخابات پیشرو مانع برگزاری این انتخابات خواهند شد.

قرار است انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی افغانستان در ۲۸ ماه میزان یعنی حدود چهل روز بعد برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که احزاب سیاسی با نظارت قوی از پروسه انتخابات در زمینه جلوگیری از تقلب درین پروسه با کمیسیون همکاری کنند.

سید حفیظ الله هاشمی افزود:

"نظارت قوی از پروسه انتخابات صورت بگیرد، کسانی‌که تقلب می‌کنند که اگر کاندید است یا مامور دولت است، مامور کمیسیون است و هر کسی که است یا نماینده حزب است یا ناظر است اگر به آن‌ها اجازه داده نشود که تقلب کنند و در انتخابات دست درازی کنند و همکاری با آن‌ها صورت نگیرد طبعاً که این پروسه شفاف خواهد بود."

قرار است انتخابات ولسی جرگه افغانستان در ۲۸ ماه میزان یعنی حدود ۴۰ روز بعد برگزار شود.

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، کمپاین یا مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ولسی جرگه تا دو هفته دیگر در ۶ میزان آغاز و الی ۲۶ میزان ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG