لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۴

وزارت دفاع: تحویل راکت‌های "هایدرا" از سوی امریکا سبب تقویت نیروهای افغان می‌شود


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که خریداری راکت‌های "هایدرا" از سوی امریکا به نیروهای هوایی این کشور سبب تقویت این نیروها می‌شود.

"هایدرا" نامی راکتی که از سوی ایالات متحده امریکا به دسترس نیرو های هوایی افغانستان قرار خواهد گرفت.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که این راکت‌ها توانایی نیرو های هوایی این کشور را بلند می‌برد و در امر مبارزه با تروریزم بسیار مفید واقع می‌شود.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نو پا بوده و هنوز نیز نیازمند همکاری متحدان بین المللی خود هستند.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

او افزود:

"نه تنها در قسمت این راکت‌ها بلکه در بخش‌های مختلف و صنوف گوناگون وزارت دفاع ملی مانند تکنالوژی استخباراتی و تکنالوژی‌های هوایی که بتواند نیروهای زمینی ما را حمایه کند نیاز داریم و ایالات متحده ما را کمک می‌کند."

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا گفته که قرار داد راکت‌های موسوم به "هایدرا" به ارزش ۴۳ اعشاریه ۳ میلیون دالر با کمپنی امریکایی "جنرل داینامکس" بسته شده است.

در اعلامیه‌ای پنتاگون آمده که براساس قرار داد عقد شده این کمپنی مکلف به فراهم ساختن این راکت‌ها شده است.

اما وزارت دفاع امریکا در این باره جزئیات نداده و این را هم نگفته که این راکت‌ها چه زمانی در اختیار نیروهای هوایی افغان قرار خواهد گرفت.

وزارت دفاع امریکا
وزارت دفاع امریکا

پنتاگون دو هفته پیش نیز گفت که قرار دادی را با یک کمپنی بنام (سیرا نیوادا کورپ) به ارزش ۱ اعشاریه ۹ مبلیارد دالر به هدف فراهم سازی تجهیزات برای نیروهای هوایی افغان امضأ کرده‌است.

امریکا هفته گذشته نیز پنج هلیکوپتر نوع (ایم،دی ۵۳۰) را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار داد و گفته شده که در آینده نزدیک ۱۲ هلیکوپتر دیگر را نیز به این نیروها خواهد سپرد.

از سوی هم جنرال عتیق الله امرخیل از کارشناسان نظامی می‌گوید که راکت‌های "هایدرا" در هدف قرار دادن اهداف کوچک و متحرک بسیار مفید است و با استفاده از آن تلفات ملکی نیز کاهش می یابد.

او افزود:

"راکت‌های هوا به زمین خیلی مفید بوده و برای آن بسیار نیاز هم است بخاطری که پرتاب بمب افراد ملکی را از بین می برد و خسارات زیادی نیز وارد میکند، اما این راکت‌ها اهداف دارای ابعاد کوچک و متحرک را مورد حمله قرار داده و از بین می برد."

نیروهای ماموریت حمایت قاطع و مقامات افغان پیش از این تاکید کرده اند که امکانات بیشتر به شمول طیاره‌های نظامی در اختیار نیروهای هوایی افغان قرار می‌گیرد و رقم این نیروها نیز به سه برابر بالا برده می‌شود.

دو هلیکوپتر بلک هاوک رسماً به حکومت افغانستان تسلیم شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

در عین حال جنرال امرخیل می‌گوید که مجهز ساختن نیرو های هوایی افغان به طیارات پیشرفته و تجهیزات اساسی موضوع مهم بوده و لازم است که امریکا و ناتو آن را در نظر بگیرند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG