لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۱

نیروهای امنیتی چگونه خیمه تحصن کننده‌گان در هرات را برچیدند؟


خیمه تحصن کننده‌گان ائتلاف بزرگ ملی در هرات

نیروهای امنیتی در ولایت هرات با فیرهای هوایی معترضان در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات را پراکنده کردند و خیمه تحصن‌شان را برچیدند.

درگیری میان معترضان و پولیس پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی تلاش کردند تا دروازه کمیسیون انتخابات را باز کنند اما تحصن کننده‌گان تلاش داشتند تا مانع کار نیروهای امنیتی شوند.

پاسوال امین الله امرخیل قوماندان امنیه هرات می گوید، به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد تا مانع کار کمیسیون انتخابات در این ولایت شود.

به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد تا مانع کار کمیسیون انتخابات در این ولایت شود.

او افزود:

"به هیچ قیمت ما به کسی اجازه نمی‌دهیم که دفتر کمیسیون انتخابات هرات را بسته کند. تمام اقدامات ما در چوکات قانون عملی خواهد شد و شما می‌بنید که ما آمده ایم اینجا وضعیت نورمال است و دفتر کمیسیون انتخابات هم باز است."

پانزده تن از معترضان از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.

شماری از افراد گرفتار شده می گویند که، برگزار کننده‌گان این تظاهرات روزانه برای‌شان دوصد تا سه صد افغانی پول می دادند تا در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات تحصن کنند.

یکی از آنان:

"مارا از راه محل ما به اینجا جمع کرده بودند و روزی سه صد و پنجاه افغانی هم قول داده بود که شما جمع شویم به اینجا و علیه انتخابات شعار بدهیم."

محمد عارف کیانی برگزار کننده این اعتراض نیز از سوی پولیس هرات گرفتار شده و زیر نظارت قرار دارد.

او می گوید که نیروهای امنیتی بر معترضان شلیک کرده و آنان را به شدت لت و کوب کرده اند.

او افزود:

"امروز پولیس بدون این‌که توجه به قانون مدنی افغانستان، قانون اساسی افغانستان داشته باشد، بسیار بی رحمانه آمده‌اند، موترها را بالای مان حرکت دادند و چند تن از دوستان مان را زیر موتر ساختند، یک تعداد را زخمی نمودند و فیر کردند بالای‌شان و مراهم گرفتند بالای موتر رنجر دستانم را بسته کردند و مرا توقیف کردند."

هواداران ائتلاف ملی افغانستان از صبح روز شنبه با برپایی خیمه تحصن، دروازه کمیسیون انتخابات در هرات را مسدود کردند.

آنان هشدار دادند که اعتراض‌های‌شان با بستن دروازه کمیسیون انتخابات خلاصه نمی شود و اگر حکومت به خواسته‌های‌شان توجه نکند، بسیاری از ادارات دولتی در هرات را نیز مسدود خواهند کرد.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG