لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۴۱

سپیدار: گروه‌های تروریستی در کشورهای مشخص منطقه پناهگاه‌های امن دارند


همزمان با نشر گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا در باره مراکز گروه‌های تروریستی در پاکستان، ریاست اجرائیه می‌گوید، گروه‌های تروریستی در کشورهای مشخص منطقه پناهگاه‌های امن دارند.

معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز شنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۷ به رادیو آزادی گفت، اگر از گروه‌های تروریستی در افغانستان حمایت صورت نگیرد توان رویارویی با نیروهای امنیتی افغان را ندارند.

آقای میثم گفت که هنوز نیز تروریستان در بیرون از افغانستان تمویل و تجهیز می‌شوند و بستر رشد فکری‌شان فراهم است.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان
امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان

وی گفت:

"گروه‌های تروریستی که از سال‌ها به این‌سو در برابر دولت و ملت افغانستان و همکاران بین‌المللی ما می‌جنگند و می‌توانند به جنگ‌شان ادامه بدهند در آنسوی سرحدات افغانستان حامی دارند. این گروه‌ها در آنجا تجهیز و تمویل می‌شوند و بسترهای فکری، تسلیحاتی و مالی برای‌شان مساعد است و جنگ در افغانستان هم‌چنان ادامه می‌یابد."

به گفته آقای میثم تا زمانی‌که فشارهای بیشتر بر حامیان تروریزم در منطقه وارد نشود و تحریم‌ها بالای آنان وضع نگردد امنیت در افغانستان تأمین نخواهد شد.

این سخنان در حالی بیان می‌شوند که وزارت خارجه امریکا به تازه‌گی در گزارش سالانه‌اش گفته که هنوز نیر فعالیت‌های گروه طالبان و شبکه حقانی در پاکستان کاهش نیافته‌است.

سپیدار: هنوز هم تروریستان در بیرون از افغانستان تمویل و تجهیز می‌شوند و بستر رشد فکری‌شان فراهم است.

در این گزارش آمده که تروریستان حملات تهاجمی بر نیروهای افغان و خارجی را در پاکستان برنامه ریزی می‌کنند و اسلام آباد عملکرد این گروه‌ها را محدود نساخته است.

وزارت خارجه امریکا از پنهان شدن اعضای تحریک طالبان پاکستان و فعالیت‌های شبکه القاعده درمناطق نا امن میان افغانستان و پاکستان نیز ابراز نگرانی کرده است.

حکومت افغانستان پیش از این بارها گفته که گروه‌های تروریستی در پاکستان مراکز امن دارند و فشارها بر اسلام آباد بخاطر بسته کردن این مراکز باید افزایش یابد.

اما باری عارض از کارشناسان نظامی افغان می‌گوید، فشارهایی‌که لازم بود تا هنوز بر پاکستان وارد نشده و این کشور با قوت از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند:

باری عارض: فشارهایی‌که لازم بود تا هنوز بر پاکستان وارد نشده
باری عارض: فشارهایی‌که لازم بود تا هنوز بر پاکستان وارد نشده

"امریکا و متحدانش فشارهایی‌که لازم است بر پاکستان وارد نکرده، جنگی که در افغانستان ادامه دارد متأثر از تروریست‌های است که در پاکستان تمویل و تجهیز می‌شوند و تا زمانی‌که فشارهای زیاد بر پاکستان وارد نشود صلح و امنیت در افغانستان منحیث یک آرمان باقی خواهد ماند."

آقای عارض می‌گوید، اسناد و شواهد لازم وجود دارند که پاکستان تروریزم پروری کرده و از این پدیده در برابر افغانستان و نیروهای بین‌المللی در این کشور استفاده می‌کند.

وی با اشاره به این موضوع تأکید می‌کند که امریکا و متحدانش باید پاکستان را مورد فشارهای فزاینده قرار دهند تا مجبور به بستن مراکز گروه‌های تروریستی در آن کشور گردد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG