لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۸

شورای علمای افغانستان: قتل رسول لندی شرعاً جایز است


شماری از علمای افغانستان. عکس جنبه تزئینی دارد.

پس از آن‌که ویدیوهای سوء استفاده جنسی تعویذ نویس مشهور به رسول لندی از زنان در رسانه‌های اجتماعی غوغا برپا کرد، شورای علمای افغانستان می‌گوید که هرگاه بالای شخص متهم جرم ثابت شود مطابق شریعت باید حد شرعی بالایش جاری گردد.

مولوی محمد قاسم حلیمی سخنگو و عضو این شورا روز سه‌شنبه ۳ میزان ۱۳۹۷به رادیو آزادی گفت که انجام این گونه اعمال به دین و علما یک توهین است.

وی افزود:

"وی باید به جزا برسد ،حد بالایش جاری گردد و قتل وی شرعاً جایز است، بخاطری که زنای وی ثابت و معلوم است اما در وقت جاری شدن حد باید در مورد‌ اش شواهد وجود داشته باشد و شاهدی بالایش داده شود."

شورای علمای افغانستان از تمام علمای دینی کشور می‌خواهد که باید از طریق منابر در مناطق‌شان برای مردم آگاهی عامه بدهند و آن‌ها را از اعمال بد این گونه انسان‌ها با خبر سازند.

آقای حلیمی بیسوادی در جامعه و پائین بودن سطح آگاهی را عامل بزرگ بوجود آمدن این گونه رویداد‌ها در یک جامعه می‌داند.

این در حالیست که از چند روز به این طرف ویدیو‌های یک شخص که به بهانه تعویذ دادن از زنان سوء استفاده جنسی می‌کند در رسانه‌های اجتماعی نشر گردیده‌است.

گزارش‌ها می‌رسانند که این شخص در فاریاب بنام ملا رسول لندی شهرت داشت و برای زنان بخاطر بی‌اولادی، عاشقی، بهتر شدن کار و بار و برطرف شدن مشکلات فامیلی تعویذ می‌داد و به همین بهانه از زنان منطقه استفاده کرده و آنرا ضبط می‌کرد.

باشنده‌گان و شورای علمای فاریاب از حکومت خواسته‌اند که باید این شخص متهم را بازداشت کرده و به زودی به پنجه قانون بسپارد.

مولوی غلام نبی غفوری معاون شورای علمای فاریاب به آژانس خبری پژواک گفته است که حالا این زنا کار به ولسوالی پشتون کوت فرار کرده و در آنجا در صفوف پولیس محلی ایفای وظیفه می‌کند.

شورای علمای فاریاب نیز فتوای قتل رسول لندی تعویذ نویس را داده‌است.

والی فاریاب هم اعلام کرده هر کسی که این شخص متهم را گرفتار نماید، وی موتر خود‌ اش را به عنوان پاداش به وی می‌دهد.

اما مسئولان شورای ولایتی فاریاب به مردم اطمینان می‌دهند که رسول لندی به زودی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می‌گردد.

در همین حال شماری از عالمان دین از مردم می‌خواهند که باید بخاطر برآورده شدن نیازهای‌شان از تعویذ استفاده نکنند زیرا به گفته آنان، تعویذ دادن در دین هیچ گونه ریشه‌یی شرعی نداشته و یک عمل ناروا می‌باشد.

مولوی محمد شعیب رئیس مدارس و دارالحفاظ‌ های وزارت معارف افغانستان در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"علمای افغانستان هر وقت در برابر این گونه افراد صدا بلند کرده و گفته‌است که رفتن به طرف این گونه مردم نه تنها یک عمل خوب نیست بلکه در دین هم جواز ندارد، به دین و عقیده زیان می‌رساند، پس سؤال من از افغان‌ها اینست که چرا ما و شما که در حال حاضر در یک جامعه پیشرفته زنده‌گی می‌کنیم و طب وجود دارد و به هر گونه مشکلات رسیده‌گی می‌کند به این گونه افراد مراجعه می‌کنیم که سر انجام نتیجه آن چنین بر می‌آید."

شورای علمای افغانستان می‌گوید که انجام این گونه اعمال تصویر غلط از دین ارائه می‌کند و مردم نباید اجازه بدهند که بنام عالم و ملا این گونه افراد خانواده‌های با عزت را بد نام سازند.

این بار نخست نیست که این گونه رویداد رخ می‌دهد بلکه پیش از این نیز در افغانستان و کشورهای همسایه افراد منسوب به عالم دین بنام تعویذ نویس زنان جامعه را فریب داده و از آن‌ها استفاده سوء نموده اند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG